Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Genel ve Güncel > Köşe Yazıları ve Makaleler

Köşe Yazıları ve Makaleler Güncel köşe yazıları...


Doğru Aday Neden Kılıçdaroğlu? | Turan Eser

Güncel köşe yazıları...Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Doğru Aday Neden Kılıçdaroğlu? | Turan Eser
Konudaki Cevap Sayısı
3
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
202

Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree7Beğeniler
  • 1 Post By Leydihan
  • 3 Post By Sürmenaj
  • 2 Post By Mezarkabul
  • 1 Post By Silencio

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Mart 2023, 19:38   #1
Çevrimdışı
Leydihan
Leydihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Doğru Aday Neden Kılıçdaroğlu? | Turan Eser

Doğru Aday Neden Kılıçdaroğlu? | Turan Eser

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 623 yıl boyunca Hanedanlık, İslamcılık ve tek adam rejimi yaşandı ve son padişahın hilafet rejimiyle birlikte ülkeyi çökerttiler.

Cumhuriyetin son 73 yılı, yine sağcı, İslamcı ve etnik milliyetçi iktidarlara teslim edildi.

Son 21 yılını ise AKP iktidarı ve değişken ittifakları.

Onlarda Osmanlı hanedanlığını ve tek adam rejimini referans aldılar. Demokrasiye, hukukun evrensel değerlerine, adalete, temel insan haklarına dair ne varsa geçit vermediler ve laikliği “katli vacip” düşman saydılar.

Devleti “tüccar gibi” ve “liyakatsiz” yandaşlarla yöneterek, halkı ekonomik krizin ve Maraş merkezli depremlerin enkazı altında bıraktılar!

Dolayısıyla, 2023’te seçilecek yeni cumhurbaşkanı ve hükümet, sağcı, İslamcı ve milliyetçi bir siyasete bırakılmayacak kadar önemlidir!

Neden mi? Deprem ile birlikte, toplumsal fay hatlarında da sarsılmalara tanık oluyoruz. Sağcı, İslamcı ve milliyetçi seçmenler, dinsel ve etnik “kutsallıklar” üzerinden kendilerini istismar eden iktidarlara olan güvenlerini ve inanışlarını kaybetmeye başladı.

Yani çare soldadır! Bir avuç elitin değil, halkın çıkarlarını savunan ve gündemde tutan Kemal Kılıçdaroğlu, tüm toplumsal kesimlerin desteğini alacak aday konumuna gelmiştir.

Dolayısıyla böylesi bir dönemde, “seçilebilir aday” argüman ile Erdoğan’ın karşısına, İslamcı, sağcı ve milliyetçi bir Cumhurbaşkanı adayı önerilmesi, İYİ Partinin ideolojik algı yönetimidir ve yanlıştır!

Çünkü ortada 73 yıldır Türkiye’yi sağ politikaların, milliyetçi, İslamcı partilerin ve darbecilerin yönettiği bu güzelim memleketin geldiği durum ortadadır.

Yoksulluk, işsizlik, yolsuzluk, talan, halkın vergilerini yandaş şirketlere aktarıldığı, cemaatlerin ve tarikatların hukuk dışı siyasal ve ekonomik yapılanması ve devlet kurumlarını parsel parsel ele geçirdiği ülkeye dönüştürüldü.

Adalet, hukuk, insan hakları, özgürlükler ve laiklik yerle bir oldu. İktidar siyasetinin gölgesinde çeteler ve hukuk dışı yapılanmalar kol kola gezmeye başladı.

İYİ Parti’nin siyasal taktikleri tipik sağcılık refleksidir.

Tüm bu gerçekler ortadayken, İYİ Parti’nin 73 yıllık sağcı politikaların yarattığı tahribatları görmezden gelerek, aklayarak ısrarla “seçilebilir aday” tanımı yapmaktadır.

Sağcı, muhafazakâr ve milliyetçi bir aday tarifi ile Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına itiraz etmektedirler.

Cumhuriyetin 2. Yüzyılında da Türkiye’yi sağ bir iktidara teslim etmek, CHP ile birlikte solun oylarıyla sağ iktidarı kurmak ve geleceğin Başbakanı olma planına teslim olmak demektir. Akşener’in planı ise solun gücüyle sağın iktidarını kurma stratejisidir.

CHP’nin milletvekili transferi ile İYİ Partiyi TBMM’ne taşıyan ve grup kurmasını sağlayan Kılıçdaroğlu’dur. İYİ Parti bunu “siyasetin ahtı vefası olmaz” misali, sağın tipik istismar ve kullanma stratejisine çevirdi.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ise sırt döndü. Kılıçdaroğlu’nun “seçilebilir aday” olmadığı algısını beslediler. Açık ve örtülü şekilde sağcı, etnik milliyetçi ve mezhepçi bakışlara zemin açarak bu algıyı desteklediler.

Bu strateji yeni de değildir. AKP örneğinde olduğu gibi tüm sağ partiler, dönemsel taktiklerle, dönemsel ihtiyaçlarını karşılamak için, farklı siyasal eğilimleri nasıl kullandığını ve işi bitince bir kenara attığını biliyoruz. Bu Türkiye sağının tipik taktikleri ve siyasal stratejilerinin parçasıdır.

İYİ Parti'nin, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itirazı da bu nedenledir; yani “Siz oy verin biz yönetelim” kurnazlığıdır.

İYİ Parti, borçlu olduğu Kılıçdaroğlu'na itiraz edebiliyor, oy vermeyiz diyor. Fakat aynı İYİ Parti, “HDP, Sosyalistler, solcular Mansur Yavaş’a oy versinler” diyebilecek.

Akşener, “yönetilebilir” sağcı bir “noter cumhurbaşkanı” yaptırmak istiyor. Kendisine başbakan olma yolunu da böylece açmayı hedefliyor.

Kanımca bu formüle teslim olan herkes, mevcut rejime teslim olmuş sayılır.

Cumhurbaşkanı adayı bellidir; Kemal Kılıçdaroğlu
Ana muhalefetin lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığına, bu saatten itibaren itiraz etmek iyi niyet olmadığı gibi, örtülü şekilde Cumhur İttifakına hizmettir!

Kılıçdaroğlu’nun adaylığını dışlayan tutum, sağcılığın, mezhepçiliğin, etnik milliyetçiliğin ideolojik başarısı anlamına gelir ki, bu tutumun kendisi dolaylı olarak Cumhur İttifakına ideolojik destek ve hizmet anlamına gelir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına demokratik muhalefetin tüm desteğini vermesi işte bu nedenle de önemli ve anlamlıdır.

Kılıçdaroğlu’nun aday olması, Millet İttifakı dışında da destek alma anlamına gelir. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına, HDP, EMEP, TİP, EHP, TÖP ve SMF'den oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı ve Devrim Hareketi, SOL Parti, Türkiye Komünist Partisi ve Türkiye Komünist Hareketi tarafından kurulan Sosyalist Güç Birliği destek verir.

Kılıçdaroğlu İYİ Parti'ye rağmen, adaylığından kesinlikle geri adım atmamalıdır. Akşener’in bu saatten sonra Millet İttifakı’ndan ayrılması demek, onun siyasal intiharı olur!

73 yıllık sağ iktidarlar, Türkiye’yi bir uçurumun eşiğine getirmiştir. Dolayısıyla uçurumun eşiğinden Türkiye’yi kurtaracak siyaset ancak çoğulcu ve demokratik muhalefet aklının rehberliği ile mümkündür. Demokratik muhalefete alanı sağın rehberliğine terk edilemez.

Kemal Kılıçdaroğlu aday gösterilmesine hangi odakların karşı çıktığı biliniyor. 21 yıllık AKP iktidarı döneminde her kim ki, suça bulaşmış ise onun adaylığına karşı çıkıyor. Yine Kılıçdaroğlu’nun her fırsatta "Beşli Çeteler” diyerek hesap soracağı AKP yandaşı şirketler istemiyor.

Dolayısıyla tüm toplumsal muhalefet için birincil görev ve tarihsel sorumluluk, Türkiye’deki mevcut yozlaşma, gericilik, hukuksuzluk, ekonomik kriz ve toplumsal kutuplaştırılmalardan kurtulmak için, AKP-MHP iktidar ile birlikte onların yarattığı tüm ideolojik atmosferi ve hegemonyayı değiştirilmesi mücadelesidir. Bu ise ancak tüm toplumsal muhalefet dinamiklerinin, geçiş döneminin ihtiyaçlarına uygun farklı ama birlikte davranması ve politik tutum almasını gerektirir.

Yani sağ iktidarların mezhepçi, milliyetçi, cinsiyetçi, gerici ve tektipleştirici politikalarına karşı, çok kültürlü, çok dilli, çok inançlı, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı, laik, demokratik ve çoğulcu bir cumhuriyetin kurucu fikirlerini toplumsallaştıracağımız bir döneme kapı açabiliriz.


Sürmenaj bunu beğendi.


İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.
 
Alt 03 Mart 2023, 21:15   #2
Çevrimdışı
Sürmenaj
Sürmenaj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Doğru Aday Neden Kılıçdaroğlu? | Turan Eser

Mezhepçi, cinsiyetçi, gerici politikalara karşı olmak güzel ama,
çok kültürlü çok dilli politikalar bize özgürlük getirir mi, yoksa bölünür müyüz bilmiyorum.
Aleviyim, ve alevi olduğum için faşist birisini istemiyorum. Tarihte en kanlı olayları yaşadık. Evlerimiz işaretlendi, kardeşlerimizi mezhepi yüzünden kaybettik.
Aynı olayların tekrarını yaşamamak için sağcı partiye hayır.
Lareina, Leydihan ve Sanem bunu beğendiler.
 
Alt 05 Mart 2023, 16:57   #3
Çevrimiçi
Mezarkabul
Mezarkabul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Doğru Aday Neden Kılıçdaroğlu? | Turan Eser

Neden Kılıçdaroğlu yanlış aday?

Ben öncelikle belirteyim. İkinci turda Erdoğan'ın rakibi Kılıçdaroğlu olursa; Kılıçdaroğlu'na oy veririm.

Bizim öğretmenler odasında her siyasi görüşten insan var. Son seçimde AK Parti'ye oy vermiş olanların görüşünde değişme yok. RTE'ye oy vermiş MHP seçmeni ise kesinlikle RTE'ye oy vermek istemiyor. Özellikle Mansur Yavaş'ın aday olma ihtimali onları çok heyecanlandırmıştı. Şimdilerde ise sandığa gitmemeyi düşünüyorlar. Sandığa giderlerde bile RTE'ye oy vereceklerini söylüyorlar.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ise bizim öğretmenler odasında en çok AK Partililer'in yüzünü güldürdü.

Şundan o kadar eminim ki Recep Tayyip Erdoğan evinde zafer dansı ediyordur.
Silencio ve Supervisor bunu beğendiler.


İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.
 
Alt 05 Mart 2023, 17:10   #4
Çevrimdışı
Silencio
Silencio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Doğru Aday Neden Kılıçdaroğlu? | Turan Eser

Gerçeklerden uzak olmamak lazım. Her gün en az 10 eve giren, herkesin düşüncesini az çok öğrenen biri olarak bunlar hayal ürünü. CHP'yi yıllarca yönetimden uzak tutan şey tam olarak bu hayalcilik.
Mezarkabul bunu beğendi.

Ben MUSTAFA KEMAL'in Askeriyim !
Ben ATATÜRK'ün kurduğu TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nin çocuğuyum !
Varsa bu durumdan rahatsız olan, verdiğim rahatsızlıktan ötürü ONUR DUYARIM.İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.

 

Yer İmleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor: (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:00.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım: Dea Dia