Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Webmaster > PC İşletim Sistemleri > Windows

Windows Windows; bir bilgisayarı, tableti ya da akıllı telefonu kumanda etmeyi sağlayan grafik arayüze sahip bir işletim sistemi modelidir.


Windows 10 ‘Disk Kullanımı %100’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows; bir bilgisayarı, tableti ya da akıllı telefonu kumanda etmeyi sağlayan grafik arayüze sahip bir işletim sistemi modelidir.Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Windows 10 ‘Disk Kullanımı %100’ Sorunu Nasıl Çözülür?
Konudaki Cevap Sayısı
1
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
411

Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree3Beğeniler
  • 3 Post By Dea Dia

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07 Haziran 2020, 02:02   #1
Çevrimiçi
Dea Dia
Dea Dia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Windows 10 ‘Disk Kullanımı %100’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10 ‘Disk Kullanımı %100’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Son zamanlarda Windows 10 kullanıcılarının korkulu rüyası olan, disk kullanımı %100 hatasının birden çok sebebi olabilir. Tüm sebeplerini ve çözümlerini adım adım derlediğimiz bu yazımız ile sizler de bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Bilgisayarın yavaşlamasına ve takılmasına sebep olan "disk kullanımı %100" hatası çoğu Windows 10 kullanıcısının karşılaştığı bir sorun olarak göze çarpıyor. Bilgisayar başında geçirdiğiniz zamanın kalitesini ciddi anlamda düşüren disk kullanımı %100 hatası, aslında çok basit yöntemler ile çözülebiliyor. Disk kullanımı %100 hatası çözülmediği takdirde ise bilgisyarınızı ciddi ölçüde yoruyor.

Eğer çok basit işlemleri yapmak için bile bilgisayar başında uzun süreler harcayıp, sekmeler arası geçişte dahi donmalar ve takılmalar yaşıyorsanız, sorunun ana kaynağı disk kullanımı %100 hatası olabilir.

Görev yöneticisindeki disk kullanımı %100 sorunu nasıl çözülür?
Yöntem #1: Sisteminizi yeniden başlatın.
Yöntem #2: Windows sürümünüzün güncel olduğundan emin olun.
Yöntem #3: Kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin.
Yöntem #4: Windows aramasını devre dışı bırakın.
Yöntem #5: Superfetch yani hızlı getirme özelliğini kapatın.
Yöntem #6: Enerji seçeneklerini yüksek performans olarak ayarlayın.
Yöntem #7: Antivirüs yazılımınızı geçici olarak kapatın.
Yöntem #8: Sanal belleği sıfırlayın.
Yöntem #9: Disk denetlemeyi çalıştırın.

Yöntem #1: Sisteminizi yeniden başlatın.En basit ve klasik yöntemlerden biridir. Çoğu sorun sisteminizi yeniden başlatmanız durumunda tekrar etmeyebilir. Disk kullanımı %100 sorununu çözmek için de diğer yöntemlere geçmeden önce sisteminizi yeniden başlatarak, sorunun devam edip etmediğini kontrol etmelisiniz.

Yöntem #2: Windows sürümünüzün güncel olduğundan emin olun

Adım #1: Başlat menüsünü açın.
Adım #2: Ayarlar sekmesine girin.Adım #3: Güncelleştirme ve güvenlik bölümünden Windows Update'e girin.Sürücülerin güncel olması bilgisayarlar için her zaman çok önemlidir. Güncellemelerin getirdiği iyileştirmeler ile disk kullanımı %100 hatası kendiliğinden çözülebilir.

Yöntem #3: Kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin.

Bilgisayarınıza disk kullanımının artmasına neden olan bir virüs bulaşmış olabilir. Kullandığınız bir virüs programı varsa zaten bu sorunu yakalamıştır fakat size bildirim göndermemiş ya da siz bildirimi gözden kaçırmış olabilirsiniz. Her zaman antivirüs programlarının stabil çalışmadığını da varsayarsak, düzenli aralıklarla virüs taraması yapmanızı öneriyoruz.

Yöntem #4: Windows aramasını devre dışı bırakın:
Adım #1: Başlat menüsünü sağ tıklayın ve Komut İstemi (Yönetici) seçeneğini tıklayın.Adım #2: Karşınıza çıkacak olan pencereden onay verdikten sonra açılan Komut İstemi penceresine net.exe stop "windows search" komutunu yazın ve enter tuşuna basın.Bu işlem geçici olarak Windows aramasını kapatmanızı sağlayacaktır. (Devam adımları Windows aramasını tamamen kapatmak içindir.)

Adım #3: Windows tuşu + R kombinasyonu ile Çalıştır penceresini açın.
Adım #4: Çalıştır penceresine ‘’services.msc’’ yazın ve tamam butonuna tıklayın.Adım #5: Açılan pencerede Windows Search başlığını bulun ve bu özelliğin üzerinde sağ tuşa tıklayarak Özellikler seçeneğini seçip, devre dışı bırakın.Windows 8’de, windows aramasından ötürü disk kullanımı %100 sorunu yaşanıyordu , Windows 10’da probleminizin kaynağı windows araması olabilir. Bir arama döngüsünde takılı kalarak disk alanını dolduran Windows aramasını önce geçici olarak kapatıp sorunun geçip geçmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun ortadan kalkmışsa sebebi Windows aramasından kaynaklanıyordur.

Yöntem #5: Superfetch yani hızlı getirme özelliğini kapatın:
Adım #1: Windows tuşu + R kombinasyonu ile Çalıştır penceresini açın.
Adım #2: Çalıştır penceresine ‘’services.msc’’ yazın ve tamam butonuna tıklayın.Adım #3: Açılan pencerede Hızlı Getirme başlığını bulun ve bu özelliğin üzerinde sağ tuşa tıklayarak Özellikler seçeneğini seçin.Adım #4: Önünüze çıkan pencereden devre dışı bırak seçeneğini işaretleyinSuperfetch yani hızlı getirme özelliği bilgisayarınızda bulunan bir programın açılış süresini olabildiğince hızlandıran bir sistemdir. Superfetch sistemi sık kullandığınız programları aklında tutarak önceden sistemde kullanıma hazır hale getiriyor. Bu işlemi yaparken de bilgisayarınızın sistem kaynaklarından güç harcıyor. Özellikle düşük RAM'li bilgisayarlarınızda yarardan çok zarara dönüşebilir ve disk kullanımı %100 sorununuzun ana kaynağı olabilir.

Yöntem #6: Enerji seçeneklerini yüksek performans olarak ayarlayın.
Adım #1: Başlangıç menüsüne gidin.
Adım #2: Ayarlar sekmesinden sistem bölümüne girin.Adım #3: Güç ve uyku bölümüne tıklayın.Adım #4: Ek güç ayarları sekmesinden yüksek performansı seçin.Çoğu Windows 10 kullanıcısı disk kullanımı %100 sorununu yalnızca güç ayarlarını yüksek performansa getirerek çözdüğünü belirtti. Sizler de bilgisayarlarınızı aşağıda ki adımları uygulayarak yüksek performans olarak ayarlayabilirsiniz.

Yöntem #7: Antivirüs yazılımınızı geçici olarak kapatınBazen antivirüs programları sorunun kaynağı olabilir. Disk kullanımı %100 hatasında da antivirüs programını kapatarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun antivirüs programından kaynaklanıyorsa başka bir program kullanmanızı öneririz.

Kullandığın antivirüs yazılımını devre dışı bırakıp, diskin durumuna bakın. Windows Defender bile yüksek disk kullanımına neden olabilir. (Eğer disk kullanımı %100 göstermiyorsa sorun antivirüs programınızdan kaynaklanıyor olabilir.)

Yöntem #8: Sanal belleği sıfırlayın

Adım #1: Sistem özelliklerini açın ve Gelişmiş Sistem Ayarları sekmesine tıklayın.Adım #2: Açılan pencerede bulunan gelişmiş sekmesinden ayarlar butonuna basın.Adım #3: Giriş yapmakta olduğunuz Performans Seçenekleri penceresinden değiştir butonuna tıklayın.
Adım #4: Açılan Sanal Bellek penceresinde ‘’ Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet’’ başlıklı kutucuğun işaretli olduğundan emin olun.
Adım #5: Aynı Sanal Bellek penceresinde bulunan ‘’Disk belleği dosyası yok’’ seçeneği işaretlerseniz de disk performansınızı arttırabilirsiniz.Sanal bellek, sisteminizde RAM gibi davranır. Özellikle RAM'in yetersiz olduğu durumlarda karşımıza çıkan Pagefile.sys hataları bilgisayarınızda bulunan disk kullanımı %100 hatasının nedeni olabilir.

Yöntem #9: Disk denetlemeyi çalıştırın.
Adım #1: Bilgisayarım kısmından denetlemek istediğiniz diske sağ tıklayın ve özellikleri seçin.
Adım #2: Açılan pencereden araçlar kısmına girin ve denetle butonuna tıklayın.Disk ile ilgili donanımsal bir sorun olabilir ve bunu kontrol etmenin tek yolu disk denetlemeyi çalıştırmaktır. Eğer yazımızda bulunan diğer maddeler ile disk kullanımı %100 sorununuzu çözemiyorsanız, bunun sebebi disklerden birinin donanımsal açıdan sorunlu çalışmasından mütevellit olabilir.

Tüm bu yöntemleri denedikten sonra dahi eğer sorun çözülmüyorsa, teknik servisi ile iletişime geçmenizi öneririz. Umarız, verdiğimiz bilgiler ışığında Windows 10’un disk kullanımı %100 hatası sizler için sorun olmaktan çıkar.

Webtekno


Tomris, Leydihan ve Strelok bunu beğendiler.


İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.
 
Alt 01 Nisan 2022, 23:40   #2
Çevrimdışı
Strelok
Strelok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Windows 10 ‘Disk Kullanımı %100’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10 yapısı gereği hdd disklere uygun değildir. Eğer %100 kullanım oranı görüyorsanız hdd diskinizin okuma hızı yavaş olmasından kaynaklanır. Bu yavaşlık güncellemeler ve diğer programların önbellekte yer aldığı boyuta göre artar yada azabilir. Ama genelde artar ve sizi gıcık eder.Kesin çözüm ssd almaktır. Bunun dışında ki çözümlerle bir yere varamazsınız!

"Onlar için her sonuç bir dereceye kadar giden zaferdir. Bu yüzden kazanacaklarını düşünüyorlar. Onlara yanıldıklarını kanıtlayacağız."
 

Yer İmleri

Etiketler
bilgisayar sorunları, disk, disk denetleme, disk kullanımı, disk sorunları, donanım, güncel sürüm, windows10


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor: (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:02.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım: Dea Dia