Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Gezelim ve Görelim > Dünya Üzerindeki Tarihi Yerler

Dünya Üzerindeki Tarihi Yerler Dünyadaki tarihi ve turistik yerlerin, mekanların paylaşıldığı bölüm.


Azerbaycan'da Görülecek Yerler

Dünyadaki tarihi ve turistik yerlerin, mekanların paylaşıldığı bölüm.Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Azerbaycan'da Görülecek Yerler
Konudaki Cevap Sayısı
3
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
502

Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree5Beğeniler
  • 1 Post By Tomris
  • 1 Post By Mix
  • 3 Post By Leydihan

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28 Nisan 2020, 01:54   #1
Çevrimdışı
Tomris
Tomris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Azerbaycan'da Görülecek Yerler

Azerbaycan'da Görülecek Yerler


Güneybatı Asya'da Kafkasya'nın güney bölümünde yer bulan Azerbaycan, İran ve Rusya arasında konumlanmış Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkedir. Ülkenin başkenti Bakü'dür. Azerbaycan tek hakim parti sistemine sahip olup yönetim hali anayasal cumhuriyettir.

Karmaşık ve engebeli coğrafi konumu, Hazar Denizi'ne yakınlığı, güneşin radyasyon etkisi değişik kaynaklardan gelen hava kütleleri ülkenin iklimsel çeşitliliğine katkıda bulunmaktadır. Hazar Denizi kendisine kıyısı olan bölümlerde sıcaklıkların yaz mevsimindeki aylarda düşmesine ve kış mevsiminin etkili olduğu aylarda yükselmesine neden olur. Benzer halde Kafkaslar ülkeyi, kuzeyden gelecek soğuk hava kütlelerinin etkisinden korur.

Genel yapısıyla dağlık bir ülke olan Azerbaycan'ın kuzeyinde Büyük Kafkas Dağları, güneyinde Küçük Kafkaslar, güneydoğusundaki Talış Dağları ve güneyinde İran Dağları ile çevrilidir. Azerbaycan'ın azami noktası Bazardüzü Dağı'dır.

Başlıca Gezilebilecek Şehirleri ve Yerleri
Şeki, ülkesinin en eski kentlerinden ve mühim turistik bölgelerinden birisidir. Şehir 3000-3600 m.'ye ulaşabilen bazı noktalarıyla Büyük Kafkasların karlı zirveleri ile çevrili bir haldedir. Kırmızı çatılı evleriyle çok kartpostalda da yer bulmuş olan Şeki şehri benzer zamanda Azerbaycan tarihinin 2700 senelik dönemini sergilemekte olan kültürel kaynaklara ve anıtlara ev sahipliği yapar. Şehrin Şeki Hanları Sarayı, Kiş Kilisesi, Şeki Kalesi, Han Konağı, Toplum ve Uygulamalı Sanatlar Müzesi ziyaret edilebilecek yerlerinden bazılarıdır.


Bakü, ülkenin başkenti olup Azerbaycan'ın ve Kafkasya bölgesinin en büyük şehridir. Benzer zamanda bir liman kenti olan Bakü çokca değişik alanda ülkenin merkezi durumundadır. Ülkenin ilk operası ve tiyatrosu da orada açılmıştır. Kentte UNESCO'nun Dünya Mirasları listesinde yer bulan Bakü'nün Tarihi Merkezi, Hazar kıyısındaki eşsiz manzaralı Baku Boulevard, Heydar Aliyev Kültür Merkezi, Flame Towers, Abşeron'da yer bulan mimarlık harikası Kız Kulesi ve antik çağlara ait kaya figürlerini içeren Gobustan (Qobustan) Milli Parkı muhakkak gezilip görülmesi gerekli olan yerlerdendir.

Ülkeye türlü havayolu firmaları ile ulaşmak mümkündür. Ek olarak Gürcistan'dan Azerbaycan'a yataklı trenle ulaşım da bulunmaktadır. Yine karayolu kullanımı için İstanbul’dan başkent Bakü’ye giden otobüs seferleri mevcuttur.

Gence Azerbaycan'nın diğer büyük kenti olup, kültürel etkinliklerini geniş bir yelpazede sunan çok aktiviteye de ev sahipliği yapar. Ek olarak geleneksel ve modern mağazalar, büyük çaplı alışveriş merkezleri Gence'de otantik alışveriş imkanları oluşturmaktadır. Şehirdeki binaların dış cephelerinde ve ara sokaklarda görülebilen detaylı metal işlemeleri Gence'nin Otaçağ boyunca ülkesinin metal el sanatları endüstri merkezi olmasından ileri gelir. Ünlü ve tarihi yerleri arasında Nizami Ganjavi Müzesi, Şah Abbas Camisi, eşsiz Göygöl Gölü ve Cevad Han Bahçesi sayılabilir.


Azerbaycan'da umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabiidir. Hususi (yeşil), hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise bu ülkeye yapacakları 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.


Mix bunu beğendi.


İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.
 
Alt 05 Temmuz 2020, 04:28   #2
Çevrimdışı
Charismax
Üyeliği durduruldu.
Avatarsız Forumel Üyesi
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Azerbaycan'da Görülecek Yerler

azerbaycana gitmedim ama anlatılan ve medyadan gördüğüm kadarıyla pek begendiğim bir yer değil.. bana her yeri tipik ankara gibi geliyor zira ankarayı hiç sevmem doğum yerim olmasına ragmen içimi daraltır hep . bu ülkede onun gibi geliyor bana
 
Alt 11 Haziran 2022, 22:16   #3
Çevrimdışı
Mix
Mix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Azerbaycan'da Görülecek Yerler

Canım ülkem. <3

Not; Yukarıdaki arkadaş hiç bir yeri sevmiyormuş.
Leydihan bunu beğendi.
 
Alt 12 Haziran 2022, 00:54   #4
Çevrimdışı
Leydihan
Leydihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Azerbaycan'da Görülecek Yerler


Azerbaycan’da Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 14 Yer

Azerbaycan turizmde yeterince değer görmeyen bir ülke fakat Bakü başta olmak üzere gerçekten zengin bir tarihi var.

Azerbaycan’ın diplomatik ilişkileri biraz kafa karıştırıcı. Bu nedenle turistler de soru işaretleriyle yaklaşıyor. Biraz araştırdığınızda Asya ve Avrupa’dan etkilenen ülkenin birçok gezilecek yeri olduğunu anlayacaksınız. Hazar Denizi’ndeki sahiller, şehir merkezlerindeki camiler, tarihi kuleler önemli noktalarından. Azerbaycan’da gezilecek yerler listemizi şöyle hazırladık:

Bakü


Azerbaycan’ın başkenti Bakü modern görünümü ile sizi karşılayacak. Geceleri renklendirilen Alev Kuleleri şehre ayrı bir hava katıyor. Sanat bölgesi olarak Çağdaş Sanatlar Müzesi’ni örnek verebiliriz. 900’ün üzerindeki eser ile modern kültüre ilgi duyanlara hizmet vermekte. Teze Pazarı da çeşitli yiyecekleri bulabileceğiniz alışveriş yerlerinden.

Icheri Sheher


“Eski Şehir” ve “Fortress” olarak da bilinen Icheri Seher, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Koruma altına alınan binalara 12. yüzyıldan kalma, eski surlarla çevrili Bakü kentinin bir parçası olan Kız Kulesi ve 13. yüzyılda inşa edilen Shirvanshah Sarayı dahildir.

Sadece mimari yapılar için değil, geleneksel Azerbaycan milli kıyafetleri görmek için de Icheri Sheher’e gelebilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarında güzel parçalar da göreceksiniz.

Absheron Milli Parkı


783 hektarlık araziyi kapsayan Absheron Milli Parkı doğal yaşamı yakından görmek için mükemmel bir yer. Ceylan, kuş, çakal, porsuk gibi hayvanları yakından görme fırsatınız var. Eylül’den sonra gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Garasu VolkanıAzerbaycan’a gelen birçok turist, ülkenin dünyada en fazla çamur volkanına sahip olduğunu bilmiyor. Tam 350 adet volkanik dağ var! Garasu Yanardağı havaya 1000 metrenin üzerinde çamur patlamasıyla ünlü. Gazlar birikip belli bir seviyeye geldiğinde volkanik dağlar faaliyete geçiyor. İlk çamur volkanının 25 milyon yıl önce patladığı söylenir.

Naftalan


Ham petrolü ile tanınır ve bölgedeki sağlık turizminin başrol oyuncularından biridir. Tesise gelen ziyaretçiler yağda yıkanarak bazı hastalıklara şifa buluyor. Tesiste spa gibi başka yöntemlerle de tedavi görebilirsiniz.

Gobustan


Birleşik Krallık’taki
Stonehenge’in Azerbaycan’daki versiyonu diyebiliriz. Elde edilen bulgular tarih öncesi döneme dair çok detaylı bilgiler veriyor. Mağaralara ve kayalara çizilen resimler, mezar taşları, yerleşim yerlerindeki kalıntılar arkeolojik sorularına yanıt olabilecek nitelikte.

Hazar Denizi


371 bin kilometrelik alan ile dünyanın büyük gölleri arasındadır. Yüzme, balık tutma, tekne gezisi, tüple dalma gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Shirvan Milli Parkı


2003’te resmi olarak koruma altına alınan Shirvan Milli Parkı, Hazar Denizi’ne yakın bir konumdadır. Bakü’nün güneyinde 54.000 hektarlık bir alanı kapsıyor. Milli parkta yarı çöl manzaraları ile karşılaşabilirsiniz. Ceylan, kirpi, kuğu, flamingo gibi hayvanları da yakından görebilirsiniz.

Çamur volkanları da parkta yaygın olarak bulunur. En ünlüsü Bandovan Dağı’dır. Maceraperestler için parkın kuzey kısmında kamp yerleri oluşturulmuş.

Nabran


Nabran, Azerbaycan’da tatil bölgesi haline gelen, Bakü’den yaklaşık 3 saat uzaklıkta bir köydür. Hazar’a kıyısı olan köy yaz aylarında bol miktarda güneş ışığı alır. Su parkı ve yüzme havuzları gibi suya dayalı aktiviteler Nabran’da çok fazla görülür. Akşamları ise bar, restoran ve gece kulüpleri ile hareketlilik devam ediyor.

Sheki


Bakü’nün batısında bulunan, Kafkasya’nın en eski yerleşim yerlerinde biridir ve 2500 yıl öncesine dayandığı söylenir. Sheki, İpek Yolu üzerinde olduğu için eskiden ipekleriyle ve tekstil ürünleriyle ünlü bir yerdi. Bu geleneğin devamını bugün de görebilirsiniz. Süslü nakışlar, el sanatları ürünleri turistlerin ilgisini çekiyor.

Sadece tekstil değil, mimari yapılar da Sheki şehrini önemli kılıyor. 18. yüzyıldan kalan Seki Khans Sarayı, kaleler, camiler ve hamamlar görülmeye değer.

Yanardag


Alev çıkaran dağa mutlaka gitmeniz gerek. Sanki kalıcı gibi görünen alevler özellikle akşam saatlerinde muhteşem bir seyir keyfi sunuyor. Bu dağda lav ve çamur birikimi olmaması diğer dağlardan ayırt edebileceğimiz bir özellik.

Yanardag aynı zamanda büyük dini öneme de sahip. Alevlerin Zerdüştlük’ün ibadetlerine esin kaynağı olduğu söylenir.

Bakü Deniz Kenarı


Klasik bir sahil gezisi için Bakü güzel bir tercihtir. Deniz kenarında ailece zaman geçirebileceğiniz farklı konseptte mekanlar var. Akşamları ışıl ışıl olan yere gitmeden önce canlı müzik programlarına bakmanızı tavsiye ediyoruz

Ateşgah


Doğal gaz ve yağların yakılması Azerbaycan’a “ateş ülkesi” yakıştırmasını getirmiş. Zerdüştler için önemli olan ateş, kutsal bir varlığın olduğunu ispatlıyordu. Bundan dolayı bazı yerlere tapınaklar inşa edilmiş. Biri de Bakü dışında Surakhani banliyösündeki Ateşgah’dır. Altıgen şeklinde yapılan tapınağın 17. yüzyıldan kalma olduğu söylenir.

Tapınağın yapımına neden olan ateş, bir süre sonra doğal gazlar bittiği için sönmüş. Bakü’den gaz boru hattı çekilerek yapay olarak ateş çıkarılıyor.

Yanar Bulag


Yanan su görmek isterseniz Astara ve Lankaran kasabaları arasındaki yolda bulunan, merak uyandırıcı Yanar Bulag’a gelmelisiniz. Su, bir borudan pompalanır ve içindeki alevli su doğal metan gazıyla tepkimeye girerek ateş alır.

Azerbaycan’daki yerli halk, buradaki suyun iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanıyor. Bir dizi hastalığın tedavisinde içme suyu olarak buradan çıkarılan su kullanılır.

Astara


İran
sınırının hemen karşısında yer alan şehirdir. Orman ve dağlarla çevrili olan Astara, Azerbaycan’ın en güzel bölgelerinden biridir. Kendine has kafeleri, restoranları ve müzesi vardır.

Müze, civardaki arkeolojik buluntulara ayrılmıştır. 2000 yaşın üzerinde olduğu iddia edilen insan figürleri, hayvan heykelleri, madalyonlar ve taş işçiliği gibi kalıntıları görebilirsiniz. Astara sınırları içinde eski cami, kule, hamam, türbe, dağ köyü gibi yerler de var.

Sürmenaj, Mix ve sırçafanus bunu beğendiler.


İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.
 

Yer İmleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor: (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:20.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım: Dea Dia