Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Yaşam ve Eğlence > Bitkiler Dünyası

Bitkiler Dünyası Bitkilerle ilgili merak ettiğiniz bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


Sonbahar ve Kış Aylarında Bakılabilecek Çiçekler

Bitkilerle ilgili merak ettiğiniz bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By Zeytin

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Ocak 2021, 00:22   #1
 
Sürmenaj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
cicek Sonbahar ve Kış Aylarında Bakılabilecek Çiçekler

Sonbahar ve Kış Aylarında Bakılabilecek Çiçekler


Sonbahar tüm renkleri ile kendisini modada, dekorasyonda ve hayatımızın bütün detaylarında göstermeye başlamışken, doğanın makyaj değiştirdiği bu dönemde çiçekler hakkında bilmek istediklerinizi bu yazıda topladık.
Nedense 4 mevsimin en hüzünlüsü olarak resmedilir sonbahar. Oysa ki yüzlerce film için ilham kaynağı olmuşken neden hep kasvetli, donuk ve depresif ifadelerle anlatılır bilinmez. Biz tüm bu kahverengileri grileri atıyoruz kafanızdan ve klişeleri yıkıp Sonbaharın renkli çiçekleri ile içinizi açıyoruz. Sonbahar çiçekleri nelerdir hep birlikte bakalım.

Sonbahar Çiçekleri
Sonbahar aynı zamanda ilk hasat zamanıdır. Eylül – Kasım ayları arasında renk değiştiren çiçekler ile Sonbaharı, hiç bilmediğiniz yönleriyle diğer tüm mevsimlerden daha çok seveceksiniz. Orkide zarafeti bu kasvetli görünen mevsime canlılık katarken, Lale ve Zambak grubu çiçekleri görsel şölene dönüşür. Dökülen yapraklar biz hüzün değil de enerji verir ruhumuza.


Görsel: higgledygarden

Bebek Nefesi Çiçeği
Uzun saplı, hafif kokulu pembe ve beyaz çiçekleri olan bitki Gypsophila adı ile de bilinir. (Wikipedia.org, Gypsophila)

Yaklaşık 45 cm boyuna ulaşan bitki, bahçelerdeki güzel görünümünü evlerinize taşıyabilir yani saksıda da yetiştirilebilir.

Bebek Nefesini daha çarpıcı bir peyzaj bitkisi yapmak için, eğimli toprağa ya da aşağı doğru sarkabileceği duvar kenarlarına ekmenizi öneririz. Bakımı çok zor olmayan çiçeğin istekleri açıklık, havadar ve güneş görebileceği aydınlık alanlardır.

Her türlü toprakta yetişerek sonbaharı ışıl ışıl karşılar.


Medine Çiçeği
Sonbahar çiçeklerinden olan Medine Çiçeği; çiçeklerin şekli düğmeye benzediği için ‘Hanım Düğmesi’ olarak da adlandırılır.

Parlak, mor çiçekli olanı daha yaygın olan Medine Çiçeği yaklaşık 23 ile 35cm arasında bir boya ulaşır. Ayrıca beyaz, pembe ve portakal renginde çiçekleri olan çeşitleri de vardır.

Bu güzel çiçek hafif güneşli mekanlardan; gübreli ve kumsal topraklı yerlerden hoşlanır.


Akasya Çiçeği
Akasya, salkım salkım çoğunlukla beyaz ve sarı çiçekleri olan, yeşil yapraklı, 4-5 metreye kadar uzayabilen bir çiçektir. Çoğu zaman adını bilmeden kokusunu alırız.

Dekoratif görüntüsü ile daha çok park ve bahçelerde görmeye alıştığımız Akasya,yaprakları ile oldukça da faydalıdır.


Frezya Çiçeği
Sarı, pembe ve beyaz tonlu tatlı çiçekleri ile sonbahara renk katar frezya çiçeği. Ortalama 50-75 cm boyuna ulaşabilen güzel çiçeğin ısı ile arası pek iyi değildir.

Eğer sıcaklık çok yüksek olur ve uzun süre bu şekilde seyrederse çiçeklenmeme gibi bir durum ile karşılaşılabilmesi mümkündür.

Frezya’dan sonbaharda çiçek almak için ilkbaharda, ilkbaharda çiçek almak için eylül ayında dikim yapılmalıdır.


Krizantem
Büyük çiçek başlarına sahip olan krizantem, bir diğer adı ile Kasımpatı 50-150 cm yüksekliğine erişebiliyor. Bu çiçeğin en önemli özelliklerinden, hatta kolaylıklarından birisi toprak ayırt etmemesi

Sarı, beyaz, pembe gibi çeşitli renklerde olan krizantem 30 kadar türü bünyesinde barındırır.

Yarı gölge alanları seven krizantem sonbahara renk katan bir diğer çiçektir.


Diğer sonbahar çiçekleri
Alyum, Zambak grubu (Alstromeria), Amaranthus, Lale grubu, Bittersweet (Yaban Yasemini), Karanfil, Krizantem, Horozibiği, Cosmos çiçeği, Deve dikeni, Gerbera, Glayöl – Kılıç çiçeği, İris, Ardıç, Kangaroo paw, Kalancheo çiçeği, Orkide, İris.

Orkide bitkisi ve bakımı hakkında daha fazla detay için Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Kış çiçekleri
Sonbahar görevini tamamladı ve bizi daha soğuğuna, kışa hazırladı. Artık kar, salep, kayak sevenlerin mevsimi kış geldi. Hoş geldi. Bu mevsimde bazı çiçekler ölse de kış çiçekleri bahçenizi ve evinizi şenlendirmeye devam eder. Sadece biraz daha dikkatli bakım yapmanız gerekiyor. Kış çiçekleri her yerde rahat açamadıkları için çiçek nerede açıyorsa onu oradan kıpırdatmamanız çok önemli.


helleborus
Kışın bahçelerin en renksiz olduğu zamanlarda, yeşil yapraklarının yanında karakteristik 5 ya da 7 santimetrelik renkli çiçekleriyle insanı etkileyen, düğün çiçeğigillerden soğanlı bir bitki. 50 – 70 santimetreye kadar gelişen saplar, parçalı, daimi yeşil yapraklar, her sapın ucunda türüne ve rengine göre açan çiçekler ile Helleborus, Aralık ayında açmaya başlıyor. Açık sarı, beyaz, yeşil, kırmızı ve mor renkleri olan çiçekler, türüne göre Temmuza kadar canlı kalabiliyor.

Güzel görünümünün yanı sıra zehirli bir bitki oluşu “Kış çiçekleri zehirli midir?” sorusunu akıllara getiriyor. Ancak hayır. Bu şekilde bir genelleme yapmak oldukça yanlıştır. Türkçe’de Dana Bağırtan, Karaca Otu, Harbak gibi isimler veriler Helleborus ilaç sanayisinde de kullanılıyor. Dünyada özellikle İngiltere ve Amerika’da çok popüler olan çiçek fazla kar ve yağmura maruz kaldığında yapraklarında kararmalar oluşturabiliyor.

Milliyet blog’dan Murat Pilevneli’nin bu çiçek hakkındaki önerileri;

İlkbaharda üst gövdeyi, toprak seviyesine kadar kesin. Bu sayede daha canlı yapraklar fışkıracak.

Çiçekleri evinizde vazoda uzun süre saklamak istiyorsanız kestiğiniz sapı çiçek dibine kadar yer yer çizin, kesin. Kaynar suya batırın. Daha sonra soğuk suya çiçek de içine girecek şekilde daldırıp birkaç dakika bırakın.


Beyaz Yasemin
Yaseminin sıcak iklimlere has bir çiçek olduğu düşünülse de güneye bakan muhafazalı bir yere dikildiğinde az serin iklimlerde de kolaylıkla yetişir. Çiçeklenme mevsimi uzundur. Mayıs ayından sonbahara kadar sürekli açar. Pembe renkli tomurcuklar açtığında beyaza döner. 8-9 metre uzayabilen Yasemin, çardakları çok güzel sarar. Enfes kokusu için eve yakın yetiştirilir. Budama gerektirmez. Nemli toprakta mutlu olan Yaseminin, kış sezonunda rahat yaşayabilmesi için günde en az 4 saat dolaylı ışık görmelidir.


Kardelen
Herkesi etkileyen bir hikayeye sahiptir kardelen. Şarkılara şiirlere de konu olan bu çiçek, öleceğini bile bile güneşi görünce yüzünü döner güneşe.

Kış aylarının en gözde çiçeklerindendir. Karlı günlerde çiçek verdiği için ‘yılın ilk çiçeği’ denir ona. Botanik bilimindeki adı ise Galanthus Nivalis’tir. İngiltere’nin ünlü bahçelerinde sıkça rastlanan bu çiçek eski zamanlardaki bahçe düzenlemelerinin ayrılmaz bir parçasıydı.

Yaklaşık 900-1800 metre yükseklikte ve nemli, humuslu toprakta kolayca yetişebilen, – 15 derece sıcaklıktan bile etkilenmeyen bu dayanıklı çiçekler Ocak ayından Mart sonuna kadar çiçek açabiliyor ve 3 aya kadar çiçeğini koruyabiliyor. ancak çok dokunulmasından hoşlanmadığını da belirtmekte fayda var.


Nergis
Kışın mis kokulu habercisi diyebiliriz Nergis için, Ağustos ayından Kasım ayına kadar ekimi gerçekleştirilir ve kış boyu güzel kokusu ile etrafa enerji saçar. Kendine aşık çiçek derler Nergis için, Sağlık açısından da oldukça faydalı olan Organik maddelerce zengin, nemli, kumlu, tinli toprakları seven, çok killi, taban suyu yüksek, asitli toprakları sevmeyen Nergisin bakımı da oldukça kolaydır. Haftalık sulama ile kış boyu mis kokulu çiçeğinizi büyütebilirsiniz.


Siklamen
Anlamı aşk olan çiçek siklamen, tüm güzelliğini kış aylarında sergiler. Havaların ısındığı mevsimde uykuya geçen siklamen, birçok saksı bitkisinin aksine rüzgardan hoşlanır.

Rengarenk görselliği ile bir şölen sunan siklamen çiçekleri, bazı türlerde kışın bazı türlerde de ilkbaharda açar. Çiçeklenme sürecinde en az 12 ile 15 derece arasında bir sıcaklığa ihtiyaç duyar.


Amaryllis
Bir diğer adı Güzelhatun olan Amaryllis, uzun boylu ve narin bir çiçek olması ile bilinir. Yalnızca evde bakılabilecek bir çiçektir. Bu sebeple kış şartları ne kadar çetin olursa olsun bununla başa çıkabilir.


Diğer Kış Çiçekleri
Akasya, Zambak grubu (Alstromeria), Atlas çiçekleri (Amaryllis), Kış sümbülü (Bergenia), Karanfil, Krizantem, Gerbera, Zencefil çiçeği, Evergreens, Mahonya, Mountain Ash, Nergis, Orkide, Yabani defne, Kış defnesi, Kadeh çiçeği (Wintersweet).

Sevdiklerinize gönderebileceğiniz en güzel kış çiçekleri ise şu şekilde sıralanabilir;

Zambak ve Lale Grubu, Kış sümbülü, Gerbera, Orkide, Nergis, Beyaz Yasemin, Karanfil…
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Sürmenaj isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 13 Ocak 2021, 14:19   #2

#Hayırlısıbegülüm#

 
Zeytin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Sonbahar ve Kış Aylarında Bakılabilecek Çiçekler

Hepsi sahane .
Sürmenaj bunu beğendi.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Zeytin isimli Üye şuanda  online konumundadır  

Yer İmleri

Etiketler
aylarında, bakılabilecek, Çiçekler, kış, sonbahar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:35.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım ve kodlama: Dea Dia & Regex
Bize Yazin - Arşiv