Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02 Mart 2022, 02:09   #1
Çevrimdışı
DieseL
DieseL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Saklıkent Kanyonu Fethiye Nerede ?

Saklıkent Kanyonu Fethiye Nerede ?


Ege’de tatil denilince akla ilk gelen yerlerden biri Fethiye’dir. Fethiye en çok Ölüdeniz ile meşhurdur ama onun yanında tarihi ve doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu ile de bilinir. Saklıkent, Fethiye’den ortalama 45 dakika uzaklıktadır. Saklıkent Kanyonu tarihi birçok mekana yakın olmasına rağmen 26 yıl önce bir çoban sayesinde keşfedilmiştir. Mayıs ayında dağlardaki eriyen karın buz gibi suyu kayaların arasında saklanan cennete doğru akar.

Yazın ortası ve 40 derecelik bir sıcaklık olmasına rağmen akan suyun soğukluğu insanın ayaklarını uyuşturuyor. Kan basıncınızın bir anda hareketlenmeye başlayacağını hissedeceksiniz. Şu sıcaklarda içinizi fazlasıyla serinletecek serin suyun keyfini çıkarmaya ne dersiniz? Ada bölgesinden kanyonun olduğu asıl yere ilerlemek için hırçın su akıntısının ortasından geçmek gerekmektedir. İnsanlar akıntıya kapılıp kazalar meydana gelmesin diye kanyona kadar sağlam bir halat bağlamışlar. Ve ona tutunarak karşıya geçebiliyorsunuz. Şu aşamada yanınıza yedek kıyafet aldığınızı umuyoruz çünkü karşıdan karşıya geçerken baya ıslanıyorsunuz. Ve kayalıklar yüzünden takılıp düşmenizde olası bir durum o yüzden yanınıza yedek kıyafet almalısınız.

Saklıkent Kanyonu’na ne zaman gidilmeli?
Kanyonun içinden buz gibi akan suyu düşündüğümüz zaman burayı ziyaret etmek için en uygun zamanın yaz ayları olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Yazın sıcaktan bunalanların kaçış noktası burası. Sakin bir zamanda gitmek istiyorsanız hafta içi gitmenizi öneririz. Çünkü hafta sonları çok kalabalık oluyor. Ayrıca kabalığı hiç sevmiyorsanız eğer bayram zamanlarında bu kanyonun ziyaretçi sayısı çok fazla olduğunu belirtelim.


Saklıkent Kanyonu nasıl bir yer?Saklıkent Kanyonu 18 kilometrelik bir derinliğe sahip olan ve yüksek kayaların arasında bulunan bir yer. Ortasından buz gibi akan bir akarsu geçer. Ayrıca içeride keşfedilen 16 adet mağara var. Bu mağaralar çok eski zamanlara dayanıyor. 3000 yıl öncesine kadar burada insanların yaşadığına dair bulgular edinilmiş. Bu mağaralara ulaşmak pek kolay değil. Düzayak yürüme mesafesinde değiller. Ancak dağların tepesinden aşağı doğru inildiğinde gidilebiliyor.

Kanyon 1989 yılında açılmış. Bir yıl sonra 1990’nın sonuna kadar sadece çevre halk tarafından bilinen bir yermiş. Sonrasında TRT kanalı, Saklıkent ile ilgili bir tanıtım filmi yayınladı. Bu tanıtım filmi ile dünya geneline adını duyurmuş. Takvimler 1995 yılını gösterdiğinde de kanyonu o zamanın Dışişleri Bakanı Erdal İnönü ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından Saklıkent Kanyonu, tatil merkezi haline geldi. 1996 yılında yayınlanan resmi gazete de ise Saklıkent kanyonunun çevresi Saklıkent Milli Parkı ilan edilmişmiş ve koruma altına alınmış.

Kanyonda yürürken çok dikkatli olmalısınız. Suyun içinden yürümek ve kayaların üzerinden atmalık kimi zaman tehlikeli olabiliyor. Bu nedenle lastik ayakkabı almanızı öneriyoruz. Ayrıca yürüyüş yolunda kimi zaman çamura bulanabilirsiniz. Ama merak etmeyin yol boyunca şelaleler ile kendinizi temizleyebilirsiniz. Kanyona girdiğinizde ilk olarak Eşen Çayı sizleri karşılıyor. Kaynağa doğru kurulu olan iskeleler üzerinde yürüyorsunuz. Ama hep böyle sürmüyor tabii. Sonrasında iskeleden aşağı iniyorsunuz ve ayaklarınızı buz gibi suyun içine sokuyorsunuz.
İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.