Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Yaşam ve Eğlence > Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi Sağlık hakkında genel bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


Paranoya nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Sağlık hakkında genel bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


Kullanıcı Etiket Listesi

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Kasım 2020, 06:29   #1
 
Lilith - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Paranoya nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Paranoya nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleriParanoya, hiçbir kanıt olmasa da kişinin tehdit altında olduğuna inanmasıdır. İzlendiğine, dinlendiğine, zarar göreceğine dair endişe hali olan paranoya; abartılı gurur, bencillik, kuşku ve güvensizlikle kendini gösterir. Hafif paranoyak düşünceler toplumda oldukça yaygındır ve doğal olarak iyileşme eğilimindedir ancak uzun süreli paranoya, şizofreni gibi zihinsel bir bozukluğun belirtisi olabilir ya da uyuşturucu kullanımı, demans veya beyni etkileyen diğer tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Belirtileri arasında korku, öfke, abartılı şüphe, aldatılma ve alay edilme korkusu bulunmaktadır. Paranoyak insanlar sanrıları gerçek algıladıklarından tıbbi yardımı kabul etmezler; bu durum tedavi sürecini yavaşlatır ve zorlaştırır. Terapi ve düzenli ilaç kullanımının yanı sıra aile desteği paranoya tedavisinde oldukça önemlidir.

Paranoya nedir?

Paranoya, başkalarına karşı mantıksız şüphe ve güvensizliğe neden olan bir düşünce sürecidir. Paranoyak düşünceler sanrılar olarak tanımlanır. Sanrı, doğru olduğuna dair kanıt olmasa bile inanmaya devam edilen gerçek dışı düşüncedir. Birçok akıl hastalığında ortaya çıkar ancak en çok psikotik bozukluklarda görülür. Paranoyak kişiler insanların her hareketinden yanlış bir anlam çıkarır, çeşitli senaryolar yazar ve kendilerine komplo kurulduğunu düşünürler. Bu temelsiz güvensizlik kişinin sosyal yaşantısında yakın ilişkiler kurmasını zorlaştırabilir. Sadece düşünceler etkilendiğinden çalışabilirler ancak yaşamları sınırlı ve yalıtılmıştır. Sanrısal bozukluk tanısı konması için semptomların 1 ay veya daha uzun sürmesi gerekir.

Paranoya neden olur?

Paranoya, gizli ve atanmış anlamlar içeren zihinsel ve duygusal işlevlerin dökümüdür. Özünde tüm paranoyak süreçler güven-güvensizlik arasındaki mücadeledir. Semptomlar bastırılmış, reddedilmiş, yansıtılmış duygularla ilgilidir. Nedenleri değişken ve belirsizdir; biyolojik, psikolojik, çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir.İzole yaşam: İnsanlardan izole yaşamak; medyadaki suç, terör, şiddet raporlarından etkilenmenize, paranoyak duyguların tetiklenmesine yol açabilir.
Ruh sağlığı: Paranoya kişilik bozuklukları ve şizofreni gibi akıl hastalıklarında psikoz döneminin bir parçası olabilir, anksiyete ve depresyon paranoya olasılığını arttırabilir.
 • Fiziksel hastalık: Huntington, Parkinson, Alzheimer, felç, demans gibi hastalıkların belirtisi olabilir, işitme kaybı paranoyayı tetikleyebilir.
 • Uykusuzluk: Korkular ve endişeler genellikle gece geç saatlerde gelişir; güvensizlik, rahatsız edici hisler, halüsinasyonlar tetiklenebilir.
 • Uyuşturucular: Kokain, esrar, ecstasy, LSD, metamfetamin gibi uyuşturucular, amfetamin gibi uyarıcılar ve alkol bağımlılığı beyin kimyasını değiştirebilir. Ayrıca bazı böcek öldürücüler ve sporcular tarafından alınan bazı steroidler paranoyayla ilişkilendirilmiştir.
 • Genetik: Araştırmalar paranoya ve genetik yatkınlık arasında bağlantı olabileceğini göstermektedir.
 • Travma: Çocuklukta suistimal, açıklanamayan, kafa karıştırıcı, rahatsız edici deneyimler insanın yaşamı boyunca düşünme ve hissetme şeklini bozabilir. Dünyanın güvensiz olduğuna inanmanıza, başkalarından şüphelenmenize, özgüveninizin, özsaygınızın düşük olmasına yol açabilir.
 • Stres: Çalışmalar kötü hissettiren savunmasız durumların, sürekli stres ortamlarının paranoyayı tetiklediğini göstermiştir.


Paranoya belirtileri
 • Başkalarına karşı aşırı şüphe, güvensizlik
 • Eleştiriye öfkeyle tepki verme, inkar etme
 • İnsanların sözlerinde başka anlamlar arama
 • Rahatlayamama
 • Tartışmalarda her zaman haklı olduğuna inanma
 • Eşlerinin-sevgililerinin sadakatinden endişe etme
 • Yanlış anlaşıldığını hissetme
 • Tehdit olmadığında bile mağdur hissetme
 • Fiziksel-duygusal zarar göreceğini düşünme
 • Düşmanca, saldırgan tutum
 • Sosyal olarak izole olma
 • Arkalarından kötü konuşulduğunu düşünme
 • İlişki kurmada, başkalarıyla çalışmakta zorlanma
 • Temelsiz komplo teorilerine inanma
 • Kendi sorunlarını görmekte zorlanma

Paranoya, yansıtma ve itiraz mekanizmalarına dayanan psişik bir süreç olduğundan belirtileri kişiye göre değişkenlik gösterir ve yaşamın tüm alanlarına müdahale edebilir. Semptomlar başkalarına karşı şüpheden; hükümet, polis veya uzaylılarla ilgili komplo teorileri gibi tuhaf ve karmaşık inançlara kadar değişebilir.

Paranoyak olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Paranoya diğerleri ve yapabilecekleri hakkındaki fikirlerinizle ilgilidir. Şüpheli bir düşüncenin paranoya olup olmadığını anlamak zor olabilir. İnsanlar aynı kanıtı temel alan farklı şeylere inanabilirler. Şüpheli düşünceler şu durumlarda paranoya olabilir:

Şüpheyi kimse paylaşmıyorsa
Şüpheyle ilgili kesin kanıt yoksa
Şüpheye karşı kanıt varsa
Başkalarının güvencesine rağmen şüphe varsa
Şüphe duygulara, belirsiz olaylara dayanıyorsa


Kendinize sorular sormak yardımcı olabilir:
 • Başkaları şüphelerimin gerçekçi olduğunu düşünüyor mu?
 • En iyi arkadaşım ne derdi?
 • Şüpheyi abartmış olabilir miyim?
 • Endişelerim kesin kanıtlardan çok duygularıma mı dayanıyor?
 • Özellikle benim seçilmem mümkün mü?

Tüm şüpheler paranoya değildir, haklı gerekçeler kanıtınız olanlardır ve sizi güvende tutarlar. Hırsızlık vakaları durumunda mahallenizde yürürken dikkatli olmanız paranoya değildir.

Paranoya türleri ve evreleri


Farklı paranoya türleri vardır ancak hepsi 2 ana özelliği paylaşır: İstenmeyen duyguların, dürtülerin veya benliğin sevilmeyen yönlerinin başkasına atfedilmesi; bu yansıtmanın reddedilmesi. Paranoyası olanlar reaksiyon-formasyon, yansıtma-inkar mekanizmalarını sık kullanırlar. Tüm paranoya biçimlerinde yoğun bir öz referans vardır, fikir şudur: Dünyada olan herşey benimle ilgilidir.

Paranoid kişilik bozukluğu (PKB)

En hafif tip kabul edilir, genellikle çocuklukta veya ergenlikte başlar. Ailesinde şizofreni, sanrısal bozukluk öyküsü olanlarda ve erkeklerde daha sık görülür. Temel özellikleri güvensizlik ve şüphe hissetmeleridir. Aldatıldıklarına, zarar göreceklerine, tehdit edildiklerine inanırlar ve düşmanca davranırlar. Yasal savaşlara katılıp insanları veya şirketleri dava ederler. Tedaviye yanaşmazlar çünkü sorun olduğunu düşünmezler. Psikoterapi tercih edilen tedavi yöntemidir; güveni, sosyal etkileşimi ve benlik saygısını arttırmaya odaklanır. Bununla birlikte, semptomlar anksiyete veya depresyonla ilişkiliyse antidepresanlar, antipsikotikler, anti-anksiyete ilaçları reçete edilebilir.

Sanrısal (paranoid) bozukluk

Hastaların hayalle gerçekleri birbirinden ayıramadığı, sistemli ve düzenli yanılsama yaşadıkları bir psikoz tipidir. Baskın inanç (sanrı) hakimiyetiyle karakterizedir, kişinin davranışı hangi yanılsamaya sahip olduğuna bağlıdır. Erotomani (herkes tarafından arzulandığını düşünme), megalomani ve kötülük görme sanrıları ön plandadır.

Paranoid şizofreni

En şiddetli tip kabul edilir. Aşırı paranoyanın yaşandığı bir şizofreni türüdür. Düşüncelerin radyo üzerinden yayınlandığına inanmak gibi yanılsamalarla karakterizedir. Hastalar gerçeklikle temaslarını kaybettikleri için ilaç tedavisi gerektirir.

Paranoya teşhisi ve testi

Paranoyanın teşhis edilmesi zordur çünkü abartılı güvensizlik duygusu birçok zihinsel bozukluk için ortaktır. Belirtilerin tıbbi nedenini ekarte etmek için fiziksel değerlendirme yapılır. Paranoya psikiyatrik bir sorundan kaynaklanıyorsa hasta, ruhsal durumunun değerlendirilmesi, klinik psikolojik testlerinin yapılması için psikiyatriste, psikoloğa veya diğer ruh sağlığı uzmanlarına yönlendirilir. Ruh sağlığı uzmanı çocukluk, okul, iş ve ilişkilerle ilgili sorular sorarak kapsamlı değerlendirme yapar. Belirli durumlara karşı tepkileri ölçmek için psikolojik testler yapılır. Teşhis koyulduktan sonra bir tedavi planı oluşturulur.

Paranoya tedavisi

Tedavi semptomların nedenine ve ciddiyetine bağlıdır; ilaç tedavisi, psikoterapi, bireysel veya aile danışmanlığını içerebilir. Paranoya tedavisi zordur; süreç öfke, duygusal korunma ve olası düşmanlığın artmasıyla sonuçlanabilir. Tedavide en önemli unsur, akıl dışı düşüncelerin etkisini azaltmak, sosyal becerileri geliştirmek için hastayla güvenilir ve işbirliğine dayalı bir ilişki kurmaktır. Paranoya uyuşturucu kullanımının sonucuysa, etkiler tükenene kadar tedavi genellikle destekleyicidir. Daha sonra doktorunuz bir uyuşturucu tedavi programına katılmanızı önerecektir. Ağır vakalarda, paranoyaya neden olan durum dengelenene kadar hastanede kalması gerekebilir. Tedavi edilmemesi durumunda ilerleyerek ciddi psikolojik hastalıkları beraberinde getirebilir.

Paranoya terapisi

Psikoterapi

Kişilik bozukluklarının çoğunda olduğu gibi psikoterapi tercih edilen tedavi yöntemidir. Paranoyak kişinin terapistle açık konuşması zordur, hastanın güven problemi olduğundan ilerleme son derece yavaştır. Dürüst bir yaklaşımla hastayı mevcut sorunlara odaklamak muhtemelen en yüksek sonucu verecektir. Psikoterapi hastalara özgüvenlerini artırmada, başkalarına güvenmede, duygularını ifade etmede ve yönetmede yardım etmeyi amaçlar.
Birçok psikoterapi şekli mevcuttur:

Bilişsel davranışçı terapi (BDT): Paranoya için en yaygın konuşma şeklidir. BDT sırasında, düşünceleriniz, düşünme şekliniz araştırılır, inançlarınız için kanıtlar incelenir ve olası farklı yorumlar değerlendirilir.

Psikodinamik: Bilinçsiz düşüncelerinizin davranış şeklinizi nasıl etkileyebileceği araştırılır.

Farkındalık tabanlı: Mevcut tüm düşünce ve hisleriniz farkında olmak, onları kabul etmekle ilgilidir. Meditasyon, nefes egzersizleri, gevşeme terapisi, davranış modifikasyonu gibi farkındalık teknikleri uygulanır.

Psikanalitik: Çocukluktan kaynaklanan bilinçdışı, köklü düşüncelere odaklanır.
Sanat terapileri: Deneyiminiz hakkında konuşmakta zorlanıyorsanız hislerinizi farklı şekillerde ifade etmenize yardımcı olabilir. Resim, drama, müzik gibi yaratıcı süreçler, kafa karıştırıcı duyguları keşfetmeye ve iletmeye yardımcı olacak yöntemler olarak kullanılır.

Paranoya ilaçla tedavisi ve ilaçları

Paranoya hastaları ilaç almayı reddedebilir, çünkü onlara zarar vereceğinden korkarlar. İlacı psikoterapi ile birleştirmek başarılı sonuçlar verebilir.

Antidepresanlar: Anksiyete veya depresyon varlığında Prozac, Paxil, Lustral, Citol, Cipralex gibi anti-anksiyete ilaçları veya minör sakinleştiriciler kullanılır.
Benzodiazepinler: Anksiyetenin giderilmesinde Xanax, Diazem, Nervium, Lorazepam yaygın olarak kullanılan Benzodiazepin grubu ilaçlardır.
Antipsikotikler: Paranoid şizofreni veya sanrısal bozukluk tanısında kullanılırlar. Risperdal, Zyprexa, Serequel, Abizol gibi çeşitleri bulunmaktadır.


Paranoyanın ilaçsız tedavisi mümkün mü?


Psikoterapi ve ilaç tedavisinin yanı sıra beyne veya vücudun hedeflenen bölgelerine elektromanyetik dalgalar ve elektrik uyarıları verilerek sinir aktivitesinin değiştirilmesine dayanan Nöromodülasyon, Transmanyetik uyarım (TMU), Elektrokonvülsif Tedavi (EKT), Derin TMU gibi tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Paranoya bitkisel tedavisi

Papatya, yeşil çay, şerbetçiotu, çarkıfelek, sarı kantaron, kediotu, lavanta gerginliği ve kaygıyı azaltarak sakinleşmenize yardımcı olabilecek şifalı bitkilerdir. Çay olarak tüketildiklerinde rehavet ve uyku getirdikleri için anksiyete tedavisinde sıklıkla kullanılırlar.

İlaçlarla etkileşime girebilecekleri için dozları doktor kontrolünde belirleyin.
Paranoyayla nasıl baş edilir?

 • Günlük tutun: Paranoyak düşüncelerin neler olduğu, ne hissettirdiği, sıklığı ve uyku düzeninizle ilgili notlar almak tetikleyicilerinizi belirlemenize ve onlardan korunmanıza yardımcı olabilir.
 • Çevrenizden destek alın: Güvenilir bir arkadaş veya aile üyesiyle konuşmak paranoyak düşünceleri sorgulamanıza ve meydan okumanıza yardımcı olabilir.
 • Farkındalığınızı geliştirin: Farkındalığın hafif paranoyayı azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar mevcut. Yoga ve meditasyon yoluyla farkındalığınızı geliştirebilirsiniz.
 • Stresinizi yönetin: Gevşeme ve nefes teknikleri baskıyı yönetmenize, refahınızı arttırmanıza yardımcı olabilir.

Paranoya ne kadar sürer?

Paranoyak kişiler hasta olduklarını kabul etmedikleri için tedaviyi reddederler. Genellikle çocukluk veya ergenlikte başlayan paranoya, zamanında tedavi edilmezse ömür boyu sürebilir.

Paranoyak kişiler nasıl hisseder?

Herkesin paranoyayla ilgili farklı deneyimleri olabilir. Yaygın paranoyak düşünceler şunlardır:

Arkamdan konuşuyorlar

 • İnsanlar veya kuruluşlar tarafından izleniyorum
 • İnsanlar beni kötü göstermeye çalışıyor
 • Fiziksel olarak zarar görme veya öldürülme riski altındayım
 • İnsanlar kötü hissetmem için imalı konuşuyorlar
 • Beni kasten sinirlendirmeye çalışıyorlar
 • Paramı veya mallarımı almaya çalışıyorlar
 • Hükümet beni hedef alıyor

Paranoyak düşüncelerinizin sonucu olarak belirli şeyler yapabilir veya hissedebilirsiniz:
 • Güvenlik davranışları: Sizi güvende hissettiren şeylerdir. Örneğin belirli insanlardan veya yerlerden kaçınabilir, dışarı çıkmayabilir veya koruyucu kıyafetler giyebilirsiniz. Birilerinin sizi tehdit ettiğini veya zarar vermek istediğini düşünüyorsanız onlara karşı saldırgan davranabilirsiniz. Ancak bu durum sizi bencilleştirebilir ve şüpheli inançlarınızı körükleyebilir.
 • İzolasyon: Paranoyak düşünceler kimse sizi anlamıyormuş gibi hissetmenize ve yalnızlığı seçmenize neden olur.

[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]

Paranoya sorunu olan kişilere öneriler ve uyarılar
 • Paranoyak inançlardan bahsetmek rahatlamanıza yardımcı olabilir.
 • Bir destek grubuna giderek deneyiminizi benzer şeyler yaşayan başkalarıyla paylaşın.
 • Kendinizi tehdit altında hissettiren yerlerden veya insanlardan uzak durun. Güvendiğiniz insanlarla, güvende hissettiğiniz yerlerde buluşun.
 • Kendinize iyi bakın; egzersiz yapmak zihinsel sağlığınız için yararlı olabilir.
 • Yeterli uyku zor duygular ve deneyimlerle başa çıkmanız için enerji verebilir.
 • Sağlıklı beslenmek, düzenli yemek yemek, kan şekerinizi sabit tutmak ruh halinizi ve enerji seviyenizi değiştirebilir.
 • Bahçeyle uğraşmak, yemek yapmak veya bir hobi edinmek etrafınızdaki dünyayla bağ kurmanıza yardımcı olabilir.
 • Çevrenizdeki insanlarla iletişimde kalmaya çalışın ve size iyi gelen etkinlikler için zaman ayırın. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan kaçmak, zevk aldığınız şeylerden vazgeçmek uzun vadede tecrit edilmiş hissetmenize neden olabilir.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Lilith isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Yer İmleri

Etiketler
belirtileri, neden, nedir, olur, paranoya, tedavi, yöntemleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:18.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım ve kodlama: Dea Dia & Regex