Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Yaşam > Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi Sağlık hakkında genel bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


Araç tutmasına kesin çözüm

Sağlık hakkında genel bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Araç tutmasına kesin çözüm
Konudaki Cevap Sayısı
4
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
130

Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree8Beğeniler
  • 1 Post By Dea Dia
  • 1 Post By Dea Dia
  • 3 Post By Leydihan
  • 1 Post By Narsinha
  • 2 Post By Sürmenaj

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27 Mayıs 2022, 01:10   #1
Çevrimiçi
Dea Dia
Dea Dia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Araç tutmasına kesin çözüm

Araç tutmasına kesin çözüm

Etiketler: Araç tutmasına ne iyi gelir, Taşıt tutması nedir, Araba Tutması Belirtileri, Taşıt tutması için kullanılan ilaçlar, Yolda mide bulantısını engellemek
Herhangi bir araçla (uçak, araba, vapur vb) seyahat ederken kişide ortaya çıkabilen durumdur. Halk arasında genellikle araç tutması olarak bilinen ve baş dönmesi, bulantı, kusma, soğuk terleme, rengin soluklaşması gibi belirtiler veren duruma Hareket Hastalığı denir. “araç içindeki hareket sırasında denge algısında meydana gelen bozulma” olarak da tanımlayabiliriz. Hareket hastalığına yatkınlık, yaşa (4-12 yaş arasında daha sıktır), cinsiyete (kadınların çoğu menstruasyon sırasında daha sık etkilenir) göre değişir. Diğer risk faktörleri arasında hareket hastalığı öyküsü, migren baş ağrısı öyküsü, ailede hareket hastalığı öyküsü yer alır. Bazı insanların bu hastalığa doğuştan yatkınlığı vardır. Diğer bazı etkenler de (uçağın türbülansa girmesi, yolların virajlı veya denizin dalgalı olması, hastalık, endişe hali gibi) hastalığı tetikler.

Hareket Hastalığı - Motion Sickness Nedir?

Nedeni ile ilgili değişik düşüncelerin olmasına karşın, hastalık belirtilerinin hareketi algılayan bazı duyu organlarının beyne çelişkili ve birbiriyle örtüşmeyen veriler ilettiği durumlarda algı yanılması durumunun ortaya çıkması durumudur.

Denge vücutta sağlayan görevli organlar, İç Kulak, Gözler ve Derin Duyu Organlarıdır. Bu organlar yani “denge sistemi”, beynimize vücudumuzun uzay içindeki pozisyonunu, yerini, yönünü, ne tarafa doğru hareket ettiğini bildirir. Ancak araç içerisinde seyir halindeyken bu üç sinirsel yolla beyne birbiriyle uyumsuz, zıt sinyaller ulaşır. Beyne giden uyarılar arasında böylesi zıtlıklar olduğu zaman da belirtileri ortaya çıkar. Beyin sapı ve beyincikte düzeyinde vestibüler, görsel ve propriyoseptif reseptörlerden gelen sinyallerin uyumsuzluğu söz konusudur. Etkileme derecesi kişinin duyarlılığına ve uyarının yoğunluğuna göre değişmektedir

Hareket hastalığı veya kinetozis, yani taşıtla yolculuk sırasında düzensiz hareketlerin vücut dengesiyle ilgili organlarda geçici işlev bozukluğuna yol açması neden olmaktadır. Genellikle bir bireyin uyum sağlamadığı alışılmadık bir hareketle ortaya çıkar.

Mesela fırtınalı bir havada uçağınız hava akımlarından dolayı sallandığını hissedersiniz ancak gözleriniz bu hareketi algılayamaz. Başka bir örnek; arabayla giderken arka koltukta kitap okuyorsunuzdur, iç kulağınız ve deri reseptörleri hareketi algılar ama gözleriniz sadece kitabı görmektedir, görme sistemi beyne bir hareket olmadığını iletir.

Uçak havada yol alırken siz içindeyseniz bu hareketi hissetmezsiniz, 600 km hızla hareket eden uçakta gözler ve beyin bu hareketi algılamaz ve hiçbir hareket yokmuş gibi cevap verir. Bunun tersi de olabilmektedir. Uzun bir deniz yolculuğundan sonra, karaya ayak bastığınızda hala hareket ediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu bazen dinlenmeden yapılan uzun hareket yolculuklarından sonrada hissedilebilir. Bu durum normaldir ve vücut bir süre sonra doğru sinyalleri algılar beyin bu verilerle doğru çalışmaya başlar sorun ortadan kalkar, Ancak bu hala devam ediyorsa sürekli bu duruma ek belirtilerde varsa o zaman tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorun var demektir. Bu bazen diğer vertigo yapan hastalık çeşitlerinin yanında da hasta bulgularında mevcuttur. Ancak bu durumu hasta ‘’ biri beni itiyormuş gibi ‘’ veya yürürken ‘’sağa veya sola doğru vücudum çekiyor’’ seklinde ifade edebilir.

Kulağın Rolü : Özellikle iç kulaklarınız denge duyunuzu kontrol etmeye yardımcı olur. Vestibüler sistem adı verilen bir ağın parçasıdırlar. Bu sistem, üç çift yarım daire biçimli kanal ve sakkül, utricle adı verilen iki keseyi içerir. Çevrenizde olup bitenler hakkında beyne bilgi gönderirler.

Yarım daire şeklindeki kanallar, içinde başınızın dönüşleriyle hareket eden bir sıvı bulundururlar. Sakkül ve utrikül yer çekimine duyarlıdır. Beyne ayakta ya da uzanıp uzanmadığını söyler.

Beynin Rolü: Beyin bütün gelen bu verileri kontrol eder ve genellikle gelen verileri mantıklı ve doğru cevaplar oluşturur. Ancak bazen gelen yanlış veri ve uyarılar karşısında doğru hareket edemeyebilir.

Hareket Hastalığı çeşitleri nelerdir?

Tekneler ve gemiler dışında diğer birçok nakil aracı ve daha sonra gelişen teknolojilerle ve diğer hareket uyaranların her birine kendi içinde adını oluşturdu. hareket hastalığı alt kategorilerini ortaya çıkardı, örneğin, araba hastalığı, çöp hastalığı, hava hastalığı, araba hastalığı, deve hastalığı, siber hastalık (sanal gerçeklik), asansör hastalığı, simülatör hastalığı, kayak hastalığı, kanal-otolit çatışması, deniz tutması, sopit sendromu, uzay adaptasyonu sendromu, uzay hareket hastalığı, uzay hastalığı, görsel-vestibüler çatışma, salıncak hastalığı ve tren hastalığı gibi.

Belirtileri nelerdir?

Hareket hastalığı, rahatsız edici veya hoş olmayan ve bazen de yetersiz olan tezahürler üretebilir. ancak en yaygın ve en erken belirti tipik olarak epigastrik rahatsızlıktır (“mide farkındalığı”), ardından halsizlik ve sıcaklık hissi olup, bulantı başlangıcı oluşur. Solgunluk, soğuk terleme ve solunum ritmindeki değişiklikler, genellikle bazı geçici semptomatik iyileşme üreten kusmanın başlangıcını haber verir. Kusma eşiğine ulaşmayan bazı durumlarda, belirtiler yorgunluk ve uyuşukluk, yani “sopit sendromu” ile sınırlı olabilir.

Hareket hastalığı belirtileri ani gelişir.

Ani soğuk bir ter boşalması ve kusmanız gerektiği hissi gibi.
Baş dönmesi
Tükürük üretiminde artış
İştah kaybı
Soluk cilt

Buna ek olarak, bazı kişilerde baş ağrısı, çok yorgun hissetme veya kısa aralıklarla sık yüzeysel nefes alma da görülebilir
Çoğu kişide bu bulgular genellikle kısa süre görülür, uzun sürmez. Duruma adapte olup, alıştıktan sonra ortadan kaybolur.

Tedbirler;
Fakat eğer hareket hastalığı kendiliğinden kaybolmuyorsa Yapabilecek bazı basit öneriler sizi rahatlatabilir.

Bir nesneye sabit olarak bakın. Eğer bir gemideyseniz, ufka bakın.

Arabadaysanız, ön camdan bakın.

Temiz hava soluyun ve sigara içmeyin veya sigara içenlerin yakınında oturmayın.

Seyahat esnasında bir şeyler okumaktan kaçının veya cep telefonu, elektronik cihazlar kullanmayın.

Görsel - vestibüler uyumsuzluğu en aza indirmek için Mümkünse, İçinde bulunduğunuz aracın en stabil yerinde oturun: Bu bölgeler Uçaklarda kanatların üstüne denk gelen koltuklar ve pencere kenarı, gemide güverte ve geminin orta kısmı, araçlarda ön koltuklar, otobüslerde dışarıyı görebileceğiniz koltuklar, trenlerde pencere kenarı.

Seyahat öncesi ve esnasında ağır yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durun, hafif bir şeyler yiyin, alkol almayın.

Derin veya yüzeysel sık nefesler alıyor iseniz, 100'den geriye doğru sayarken odaklanacak bir şey bulun. Gözlerinizi kapatmak da yardımcı olabilir

Ani baş hareketlerinden kaçının, başınız dik ve sabit olsun ve yolculuk esnasında camdan dışarıyı izleyin ve mümkünse ufukta bir noktaya veya sabit bir noktaya odaklanın.

Mümkünse uyuyun. Uyumuyorsanız, görsel uyaranı azaltmak için koyu renk gözlük ya da göz bandı kullanın.

Bir başka yolcuyla konuşmayın ya da onu izlemeyin.

Her yolculuğunuzda sık bu durumları yaşıyorsanız, doktorunuza danışarak seyahat öncesi ilaç kullanabilirsiniz.

Endişeleriniz varsa, bu durumları sık yaşıyorsanız; seyahat öncesinde ve esnasında, hareket hastalığı ile ilgili şikayetlerinize iyi gelecek ilaçları doktorunuza danışarak kullanın.

Yetişkinler için yaptığımız uyarılar çocuklar için de geçerli. Güneş gözlüğü takmalarını sağlayıp, ufukta bir noktaya odaklanmak gibi oyunlar çocuklar üzerinde etkili olacaktır, aynı şekilde doktor tavsiyesiyle bir takım ilaçlar kullanılabilir.

Doğal Çözümler

Ham zencefil. Uzun süredir bulantıyla savaşmak için halk ilacı olarak kullanılan bu kökün etkili olduğuna dair bazı bilimsel kanıtlar vardır. Ancak kan sulandırıcı olarak işlev görebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışmak önemlidir.

Nane. Nanenin vücudu sakinleştirdiği düşünülmektedir. En azından aroması sizi rahatlatabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?
Hareket hastalığı genellikle yolculuk bittikten sonra kaybolur. Ancak hala bulgularınız devam ediyorsa baş ağrınız varsa, kusmaya devam ediyorsa, işitme kaybı veya göğüs ağrısını fark ettiyseniz, vertgo ( baş dönmesi), Dizziness ( sersemlik hissi ), biri sizi itiyor gibi, sağa sola yalpalamalar oluyorsa ( sarhoş hareketi ) doktora gitmek gerekir. Bu konuda deneyimli uzmanlaşmış ekipmanlara sahip birimler tercih edilmelidir.

Doktor aşamasında Neler yapılır?

Öncelikle kişiden detaylı bir anemnez ( hastalığın hikayesi ) alınır. Bundan sonra yapılacak işlem muayenedir. Muayene esnasında objektif gözlemsel bir bulgunun olup olmadığı gözlemlenir. Kişiye bir takım denge sistemi konusunda hareketler yaptırılıp ön bilgi sahibi olunur. Bundan sonraki aşama tetkik aşamasıdır. Bu aşamada pek çok tetkik yöntemi kullanılır. İleri tanı yöntemlerine baş vurulur. Bu yelpazede; 3-D multifrekans Akustik reflex ve 3-D multifrekans wide band timpanometri, yüksek frekans odyometri VHİT ( video head impulse test ) , FHİT ( fonctional head impulse test ), WEMP, 3D virtual reality optokinetik testler, Statik posturagrafik postür tetkikleri, Multiparemetrik Fonctional MRI görüntüleme tetkikleri tanı tetkik yöntemleridir. FMRI dışında Bu testler birimizde yer almaktadır. Tedavilerden; Nöromodülatif cihaz terepileri r-TMS, tDCS, tRNS, tedavileri, 3D virtual reality ve Statik posturagrafik rehabilitasyon terapileri, pazisyonel terapiler, ek ilaç terapileri gibi yöntem ve cihazları kullanmaktayız. Tüm bunlar kapsamlı kendi bünyemizde yapılmaktadır. Tetkik aşaması 2 gündür. Tetkik aşaması sonrasında tedavi aşaması 1 hafta - 10 günlük tedavi süreci gerekmektedir. Tedaviler ayaktan yapılmaktadır.

alıntı


Sürmenaj bunu beğendi.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
 
Alt 27 Mayıs 2022, 01:19   #2
Çevrimiçi
Dea Dia
Dea Dia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Araç tutmasına kesin çözümAraba Tutmasına Karşı Alınabilecek Önlemler

Araba tutması belirtileri nedir?Araba tutması neden olur? Araba tutması nasıl engellenir?

Hareket hastalığı olarak da geçen araba tutması, ülkemizde sıklıkla yaşanan bir sağlık problemidir. Araba tutmasına iç kulak, gözler, kas ve eklem reseptörlerinden beyine ulaşan çelişkili informasyonlar neden olur, araç tutması ya da tıptaki adıyla hareket hastalığı ortaya çıkar.

Çelişkili uyarıların neden olduğu hareket hastalığının oluşumunu sıcak hava, kötü kokular, aşırı gürültü ve stres kolaylaştırır.

Araba tutması, uzun süreli sorunlara yol açmasa da özellikle sık sık seyahat edenler için hayatı zorlaştıran bir şeydir. Kişiler, otomobilde, uçakta, trende, dönme dolapta, deniz araçlarında bu sorunla karşılaşılabilir. Araba tutmasının özellikle küçük çocuklarda görülmesi, ciddi problemlere neden olabilir. Araba ki huzursuz bir çocuk yolculuğu da riske atabilir, bu yüzden gerekirse yolculuğa ara vermelisiniz.

Çocuklara güvenli seyahatin püf noktaları ile ilgili detaylı bilgiler için; “Çocuklarla Güvenli Seyahat İçin 10 Öneri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

5 – 12 yaş arası çocuklar, kadınlar ve yaşlılar taşıt tutmasına en duyarlı gruptur. 2 yaşından küçük çocuklarda ise taşıt tutması durumu ender yaşanan bir durumdur. Araç tutması baş gösterdikten sonra verdiği rahatsızlığı durdurmak daha zordur. Bu nedenle önlem almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Araba tutmasının geçmesi ancak hareketin durmasıyla mümkündür. Bu yüzden araba tutması başlamadan önce bir takım önlemler almak gerekir.

Araba Tutması İçin Önlemler

Uçaktaysanız, kanatların yakınına oturun.

Bir gemi seyahatindeyseniz, güvertede kalın ve ufuk çizgisine bakın veya geminin merkezine yakın bir yerde yolculuk edin.

Bulantı ve kusmaya önlem olması adına hafifletici ilaçlar alabilirsiniz. Bu ilaçları bulantınız başlamadan önce alın ki bir faydası olsun. İlaçların bazıları bulantı ve kusmayı baskılar.

Taşıt tutması tedavilerinde fizik tedavi yardımcı olabilir. Fizik tedavi uzmanı denge sisteminizin harekete adapte olabilmesi adına sizi tedavi edebilir.

Ancak önlem almaya fırsatınız kalmadan da araba tutması başlayabilir. Bu durumda ufak detaylarla yolculuğu daha dayanılır bir hale getirebilirsiniz.

Araba Tutması Olduktan Sonra Yapılacaklar

Mümkünse, daha az sarsıntı duyabileceğiniz yerlerde oturun. Uçaktaysanız, kanatlara yakın oturun. Gemide geminin ortasına ve suya yakın kamaraları tercih edin.

Bir baş desteği kullanın ve mümkün olduğunca başınızı az hareket ettirmeye özen gösterin. Başın sürekli hareket ettirilmesi taşıt tutmasını artırabilir.

Araçtaysanız, kitap okumak gibi herhangi bir şekilde gözlerinizle takip edeceğiniz uğraşlardan kaçının.

Yolculuk öncesi tüketilen gıdalar araç tutmasını tetikleyen durumlardır. Bu yüzden yolculuk öncesi ağıı yemekler yemeyin ve alkol almayın. Uçuş öncesi ve sırasında küçük öğünler yiyin. Baharatlı ve keskin gıdalardan uzak durun.

Araç tutmasının giderilmesinde, maden suyu içmek, temiz hava almak veya tuzlu krakerler yemek işe yarayabilecek diğer yöntemlerdir.

alıntı
Leydihan bunu beğendi.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
 
Alt 27 Mayıs 2022, 01:22   #3
Çevrimiçi
Leydihan
Leydihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Araç tutmasına kesin çözüm

Babam araba kullanırken ani fren yapıp hızlı virajları aldığı için çok kötü midem bulanıyor. Yoldan sonra yarım saat dinlenmezsem geçmiyor. Aç karnına ise yolda durdurup kusmuşluğum vardır .
Dea Dia, Sürmenaj ve Atlas bunu beğendiler.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
 
Alt 27 Mayıs 2022, 03:02   #4
Çevrimdışı
Narsinha
Narsinha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Araç tutmasına kesin çözüm

Küçükken beni çok tutardı, traktörün üzerinde vagonda bile tutuyordu, kusuyorsun ve beynine ağrı olarak çıkıyor.Çok iğrenç bir şey insanı seyahatten soğutuyor.
Dea Dia bunu beğendi.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
 
Alt 27 Mayıs 2022, 03:20   #5
Çevrimiçi
Sürmenaj
Sürmenaj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Araç tutmasına kesin çözüm

Alt tarafı araç tutması yahu, onda bile başımıza hastalık çıkardılar.
Beni de araç tutar ama bazen. Kullanan kişiye göre değişiyor sanırım.
Dea Dia ve Leydihan bunu beğendiler.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
 

Yer İmleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:20.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım: Dea Dia