Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Müzik ve Sinema > Televizyon Dünyası > Netflix


Chilling Adventures of Sabrina 4. Sezon İncelemesi


Kullanıcı Etiket Listesi

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Ocak 2021, 11:41   #1
 
Mezarkabul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Chilling Adventures of Sabrina 4. Sezon İncelemesi

Chilling Adventures of Sabrina 4. Sezon İncelemesi


Chilling Adventures of Sabrina 4. sezon incelemesi yayında. Netflix’in çizgi roman uyarlaması fantastik dizisinin final bölümleri hakkındaki ilk yorumlar sizlerle.

Roberto Aguirre-Sacasa tarafından aynı adlı Archie çizgi roman serisinden uyarlanan Chilling Adventures of Sabrina, 4. ve final sezonu ile Netflix’te yayınlandı. Bizler de önceki sezonlarda olduğu gibi yorumlarımızı sizlerle buluşturuyoruz. İşte final sezonu inceleme yazımız sizlerle!

Büyülü Karanlık, Davetsiz Misafir, Tuhaf Olan, Sapkınlık İblisi gibi bölümlerden oluşan 4. sezonda Kiernan Shipka, Gavin Leatherwood , Ross Lynch, Lachlan Watson, Susie Putnam, Jaz Sinclair, Tati Gabrielle, Miranda Otto, Lucy Davis ve Chance Perdomo oyunculukları ile yine kilit noktalarda yerlerini alıyor. Senaryosu ile büyük bir kafa karışıklığı yaratan ve ardında onlarca soru bırakan bu sezonda, geçtiğimiz bölümlerde diziye veda eden karakterler yer yer dâhil oluyor. Adeta dizinin finali için saygı duruşunda bulunuyor.


İncelemenin bu kısmından sonrası spoiler (sürpriz bozan) içermektedir.

Chilling Adventures of Sabrina 4. Sezon: Blackwood’u Durdurabilene Aşk Olsun!

Karanlık ve büyülü güçlerin yer aldığı Greendale Kasabası sakinliğini korurken, Sabrina Spellman kendi içinde sayısız çatışmaya giriyor. Bir yanda yalnızlığı diğer yanda pişmanlıkları bir de üstüne evrende yarattığı kaosları ardı sıra onu takip ediyor. Sabrina eski arkadaşları ile aynı huzuru bulabilmek için çok çabalıyor. Yalnızlıktan kurtulmak için çeşitli flört denemeleri oluyor. Yeni sınıf arkadaşı ve Lucas Hunt ile otuz saniyelik bir aşk yaşıyor. Gecenin Kilisesi ve ölümlü gençlerin dünyasında kendine yer bulmaya çalışan Sabrina’nın başına Papaz Blackwood’un açtığı dertler ekleniyor. Peki akıllı, depresif ve tatlı cadımız tüm bunların üstesinden gelebiliyor mu? Yanıt: Hayır!

Gelmiş geçmiş en iyi doğaüstü konuları ve yaratıkları barındıran yapımlardan Buffy the Vampire Slayer esintileri Chilling Adventures of Sabrina’yı 4. sezonda yakalıyor. 3. sezonun sonunda, hain Peder Blackwood ile yaşanılan kötü ayrılık, onun; tüm erkek tanrılara sırtını dönen eski cadı topluluğuna kinlenmesine ve başlarına bin bir çeşit çorap örmesini sebep oluyor. Blackwood’u durdurabilene aşk ola. Greendale’in üzerine ölümcül dehşetleri saçıyor.

Kahramanlarımız her bölüm farklı bir dehşetle yüzleşiyor. Davetsiz Misafir düğün yerini basıyor, Tuhaf Olan insanların vücutlarında yer buluyor ve H. P. Lovecraft esintili ahtapotumsu bir yapıyla onları deformasyona uğratıyor. Sapkınlık İblisi ise dünyayı bambaşka bir yere çeviriyor. Kurtarıcı kimi zaman Sabrina, kimi zaman Ambrose oluyor.


Büyülü İkizler: Sabrina Spellman ve Sabrina Morningstar

Zaman döngüsü ikizini yaratan Sabrina Spellman; teyzeleri, arkadaşları ve cadılar meclisi ile dünyada yaşıyor. İkizi ise kaderini Cehennemin Kraliçesi olarak kabul ediyor ve babası Lucifer ile yeraltı dünyasında yaşayıp Morningstar soyadını alıyor. Geçen sezonun en güçlü kötü karakterlerinden biri olan Caliban ile aralarında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Sabrina Morningstar ile Caliban arasındaki çekişme aşkla son buluyor. Hatta kadın hakları savunuculuğuna soyunup cadıların kadın tanrıça Haketa’ya tapınmalarını sağlayan senaryo, 17 yaşına girmiş, girmemiş Sabrina’yı Caliban ile evlendiriyor…

Buz gibi gelen bu yorumdan sonra eğlenceli bir ayrıntı eklemek istiyorum; iki Sabrina’nın birbirinden ayırt edilebilmesi için birine siyah diğerinde kırmızı bir taç takılıyor.


Gök Alemi’nden gelen bir melek iki Sabrina’nın sebep olduğu kozmik felaketi önlemek için bir Sabrina’nın ölmesi ya da her ikisinin tek bir bedende birleşmesi gerektiğini söylüyor. Sabrinaların ölümü pahasına buna kalkışması sonucunda Morningstar ve tüm aile bireyleri birleşip meleği öldürüyor. Burada şöyle bir soru ortaya çıkıyor; Tanrı’ya kafa tutup Cehennem Kralı olan Morningstar tek başına bir melekle mücadele edemeyecek kadar güçsüz mü? Ya da bu güç yalnızca Lilith’e mi yetiyor?

Sezon boyunca silik bir Morningstar ve ağlak bir Lilith görüyoruz.


Paralel Evrendeki Kötüler

Kaosu çözmek için Sabrina Morningstar, dehşetlerden biri olan “Boşluk” ile birlikte paralel bir evrene gidiyor.

Sabrina Morningstar, orijinal Sabrina the Teenage Witch’in iki teyzesi Caroline Rhea ve Beth Broderick ile birlikte hayatının TV şovu olduğu bir evrene naklediliyor. 90’lı yıllardan fırlama büyüleyici kazak ve mini etek kombinleri, kıskanılacak cinsten. Yalnız paralel evrendeki kötüler çok korkunç! Hilda ve Zelda teyzeler… Sezonu kurtaramasa da en eğlenceli bölümlerden biri oluyor. Üstelik yeni nesil Sabrina’da mumla aradığımız konuşan Salem -aşırı kukla da olsa- vücut buluyor.


Sabrina, kötü Hilda ve Zelda teyzeyi atlatıyor, aynayı kırıp eve dönüyor. Morningstar, diğer Sabrina’yı Boşluk’un “her şey yok olana kadar durmayacağı” konusunda uyarıyor ve ölüyor. Evet, Sabrina ölüyor. Ama sadece dublördü, değil mi?

Sabrina’nın 16. yaş gününde Canavarın Kitabı’nı imzalamayı reddetmesinden bu yana uzun bir yol kat ettik, ancak değişmeyen tek şey ne pahasına olursa olsun günü kurtarmak için her daim savaşıyor olması.


Pandoranın Kutusu Açılıyor

Zaman döngüsü ikizinin ölümünün ardından Spellman, Boşluk’a karşı kullanılacak mükemmel silahı arıyor ve buluyor: Pandoranın Kutusu. Sabrina onu Boşluk’un içinde açmayı düşünüyor ve tıpkı Pandora’nın Antik Yunan mitolojisindeki tüm kötülükleri tuzağa düşürdüğünde yaptığı gibi her şeyi içine çekmeyi planlıyor. Oldukça güçlü bu planda ne ters gidebilir?

Sabrina, burada gezegenlerle dolu büyük beyaz bir oda ve büyük harflerle yazılmış “Boşluk” ile temsil edilen Boşluk’a giriyor. Kutuyu açtığında, paralel gezegenler ve kaos yüzünden oluşan her şey kutunun içine giriyor. Sabrina’nın da içeride sıkışıp kalma ihtimali var, ancak başlattığı karmaşayı düzeltmek için elinden geleni yapmaya hazır.


Sabrina sonsuza dek kaybolmadan önce ölümlü diyara ışınlanmaya çalışıyor. Ruhu kurtuluyor ancak bedeni Boşluk’ta kalıyor. Neyse ki, Morningstar’ın cesedi oldukça kullanışlı bir gemi. Bu yüzden Hekate Ekibi, Sabrina’nın ruhunu cesedin içine taşıyor.

Caliban ve Lucifer Morningstar intikam almak için bir ordu kuruyor. Tüm bunların kendi hatası olduğunu bir kez daha fark eden Sabrina, pes ediyor. Orduyu (ve Harvey’in babasını) yanlışlıkla Boşluk’a sürüyor. Sabrina Boşluk’a dönüştüğünü fark ediyor.

Bu yeni keşfedilen “hediye” ile başkalarına zarar verebileceğinden korkan Sabrina, kendisini “insan haritalarının ötesinde patlamış bir vahşi doğaya” sürgün ediyor.


“Gündüz amigo kız, gece Cehennem Kraliçesi… İkisi de Hekate’nin kızı. İkisi de bizim kızımız.”

Sabrina dehşet karmaşasını başlatan deli Peder Blackwood’un vesayeti altında eğitim alıyor. Sabrina, Boşluk’u geride tutmayı ve dünyayı yok etmesini önlemeye çalışıyor. Blackwood Sabrina’yı öldürmeyi ve ondan aldığı şeyi kullanarak Boşluk’u ele geçirmeyi istiyor. Sabrina bunu başından beri biliyor ve Blackwood’la uğraşmak için bir tuzak kuruyor. Ondan kurtuluyor.

Boşluk’taki insanları kurtarmanın ve tüm olanları düzeltmenin yolu Sabrina’nın Boşluk’u boşaltmak için kesilmesi gibi görünüyor. Kan dökülürken Ambrose ve Harvey bir kurtarma görevinde Boşluk’a giriyor ve tüm dehşetleri oraya hapsediyor.

Her şey yoluna girdiğinde gözler Sabrina’ya dönüyor. Neden tamamen soğuk görünüyor?


“Gündüz amigo kız, gece Cehennem Kraliçesi… İkisi de Hekate’nin kızı. İkisi de bizim kızımız.”

Zelda Teyze’den oldukça dokunaklı bir övgü geliyor.

Ve bu kadar. Chilling Adventures of Sabrina artık yok. Sabrina gerçekten öldü!


Chilling Adventures of Sabrina 4. Sezon Hakkında Son Söz

4. sezon senaryosu o kadar kötüydü ki ne oyunculuklar, ne konuklar, ne ses, ne müzik ne de görsel efektler bu finali kurtarmaya yetiyor.

Lilith’in Caliban’ı Morningstar’a şikâyet etmek yerine kendi bebeğini öldürme raddesine gelmesi hiçbir şekilde açıklanamıyor. Morningstar bir melekle dahi baş edemeyecek kadar güçsüz gösteriliyor. Peki bu kadar güçsüz biri nasıl Cehennem Kralı oluyor? Tapındıkları yeni Tanrı da ne? Hiçbir gücüne ya da yaptırımına değinilmiyor. Tanrıça oluşu eleştirilen Lilith dahi daha çok dileği yerine getiriyor.

Yeni kurulan Üç Kız Kardeşler; Prudence, Roz ve Mambo Marie’den oluşuyor. Eski kız kardeşlerin gücünden eser yok. Sönükler. Mambo Marie ve Zelda arasındaki ilişkide senarist bizimle alay ediyor.

Cehennem bu sezonda güllük gülistanlık bir mekânmış gibi gösteriliyor. Dehşete kapılacağımız bir yer olması gerekirken o da Morningstar gibi güçsüz gösteriliyor. Genç bir izleyiciyi kitlesine hitap ediyor da olsa ateş ve kükürdü daha çok görmek isterdik.


Sabrina’nın ilk bölümdeki depresif halleri son bölüme kadar devam ediyor. Ama ölüme bu denli hızlı geçişi izleyiciyi şaşırtıyor. Dizideki ritmi bozuyor. Aynı durum Rosalin’in cadı olduğunun anlaşılması serüveninde de geçerli. 3 sezondur anlaşılmayan cadılık son sezonda fark ediliyor ve hiçbir işe yaramıyor.

Bu kadar taşlama yeter. Buffy the Vampire Slayer gibi muhteşem dizilere hasret kaldık. Netflix bu konuda da bizi tatmin edemiyor.

Chilling Adventures of Sabrina5. sezon bölümlerini bekleyenlere ise üzücü bir haberimiz var. Dizinin devamı dizi olarak değil de çizgi roman formatında karşımıza çıkacak. Yapımın ekrandaki macerası ise böylece sona ermiş oluyor.


Alıntıdır.To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Mezarkabul isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Yer İmleri

Etiketler
2021 dizileri, adventures, atv dizileri, chilling, chilling adventures of sabrina, dc dizileri, dizinin konusu, fragman, hbo dizileri, hulu dizileri, internet dizisi, izle, kanal d dizileri, karakterler, marvel dizileri, netflix dizileri, oyuncular, sabrina, sezon, show tv dizileri, star dizileri, trt dizileri, türkçe altyazılı, türkçe dublajlı, yabancı dizi, yeni sezon, yerli dizi, İncelemesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:49.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım ve kodlama: Dea Dia & Regex