Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Kültür ve Sanat > Kitap Tanıtımları

Kitap Tanıtımları Okuduğunuz, beğendiğiniz kitapları tanıtabileceğiniz bölüm.


Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap Özeti

Okuduğunuz, beğendiğiniz kitapları tanıtabileceğiniz bölüm.


Kullanıcı Etiket Listesi

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01 Mayıs 2020, 02:45   #1
 
Tomris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap Özeti

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap Özeti

Çavdar Tarlasında Çocuklar, 1950’lerin etrafında kurulmuş ve Holden Caulfield adlı genç bir adam tarafından anlatılmıştır. Holden, hikayeyi anlatırken yeri hakkında kesin değildir, ancak akıl hastanesinde veya sanatoryumda tedavi görmekte olduğunu açıkça belirtir. Anlattığı olaylar, sonbaharın bitirme dönemi ile Noel arasında, Holden on altı yaşındayken birkaç gün içinde gerçekleşiyor.

Holden’in öyküsü, Cumartesi günü Pennsylvania Agerstown’daki Pencey hazırlık okulundaki derslerin bitiminden sonra başlıyor. Pencey, Holden’in dördüncü okulu; o zaten üç kişiden düştü. Pencey’de derslerinin beşte dördü başarısız oldu ve sınır dışı edildiğine dikkat çekti, ancak Çarşambaya kadar Manhattan’a dönmek için programlanmadı. Eski tarih öğretmeni Spencer, hoşçakal demek için ziyaret eder, ancak Spencer, akademik başarısı nedeniyle onu azarlamaya çalıştığında, Holden sinirlenir.

Yurduna geri döndüğünde, Holden hijyenik komşusu Ackley ve kendi oda arkadaşı Stradlater tarafından daha fazla tahriş olur. Stradlater, akşamını Holden’ın eskiden beri tanıdığı ve hala hayran olduğu bir kız olan Jane Gallagher ile geçirir. Akşam boyunca, Holden, Stradlater’ın Jane’i çıkarması konusunda giderek gerginleşiyor ve Stradlater döndüğünde, Holden, onunla seks yapıp yapmayacağını ısrarla soruyor. Stradlater bir öfkeye uçan ve Stradlater’a saldıran Holden ile dalga geçiyor. Stradlater pimleri Holden aşağı ve burnunu kanlar. Holden, yeterince Pencey’i olduğuna ve üç gün erken Manhattan’a gideceği, bir otelde kaldığı ve ailesine geri döndüğünü söylemediğine karar verdi.

New York’a giden trende Holden, diğer Pencey öğrencilerinden birinin annesiyle tanışır. Bu öğrencinin tam bir “piç” olduğunu düşünmesine rağmen, kadına oğlunun ne kadar utangaç olduğu ve okulda ne kadar saygı duyduğu hakkında yapılmış öyküler anlatıyor. Penn İstasyonu’na geldiğinde bir telefon kulübesine girer ve birkaç kişiyi aramayı düşünür, ancak çeşitli nedenlerden dolayı buna karar verir. Taksiye biner ve lagün donarken Central Park’taki ördeklerin nereye gittiğini taksiden sorar, ama sorusu sürücüyü kızdırır. Holden, taksi şoförünü kendisini kontrol ettiği Edmont Hotel’e götürür.

Edmont’taki odasından Holden, karşı kanattaki bazı misafirlerin odalarını görebilir. İpek çoraplar, yüksek topuklu ayakkabılar, sütyen, korse ve gece elbisesi giyen bir adam gözlemliyor. Ayrıca başka bir odada bir kadını ve erkeği görür, sırayla içkilerinin ağzını tükürür ve yüzünde gülerek güler. Çiftin davranışını bir cinsel oyun biçimi olarak yorumluyor ve hem üzülmüş hem de onu tahrik ediyor. Birkaç sigara içtikten sonra, hiç tanışmadığı, ancak Princeton’daki bir tanıdığı kişiyi tanıdığı bir kadın olan Faith Cavendish’i çağırıyor. Holden, bir striptizci olduğunu duyduğunu hatırladığını ve onunla seks yapmaya ikna edebileceğini düşünüyor. Onu çağırıyor ve ilk başta böyle geç bir saatte tam bir yabancı tarafından çağrılmasından rahatsız olsa da, sonunda ertesi gün buluşmalarını önerir. Holden o kadar uzun süre beklemek istemiyor ve toplantı düzenlemeden kapanıyor.

Holden aşağıya Lavanta Odasına gidiyor ve bir masada oturuyor, ama garson küçük olduğunu fark ediyor ve ona hizmet etmeyi reddediyor. Otuzlu yaşlarında üç kadınla flört ediyor, şehir dışında gibiler ve çoğunlukla bir ünlüyü görmekten hoşlanıyor. Bununla birlikte, Holden onlarla dans eder ve ne kadar iyi dans ettiğini gördükten sonra sarışına “yarı aşık” olduğunu hisseder. Yaşına ilişkin bazı wisecracks yaptıktan sonra, tüm sekmesini ödemek için izin, ayrıldı.

Holden lobiye çıktığında, Jane Gallagher’ı düşünmeye başlar ve bir geri dönüşte onu nasıl tanıdığını anlatır. Maine’de bir yaz tatili geçirirken tanıştılar, golf ve dama oynadılar ve filmlerde ellerini tuttular. Bir öğleden sonra, bir dama oyunu sırasında, üvey babası, oynadıkları verandaya geldi ve Jane’den ayrılınca ağlamaya başladı. Holden yanına oturmak için yüzüne yerleşti ve onu ağzından öpmesine izin vermedi. “Boynuzlamak” için en yakın olan buydu.

Holden Edmont’tan ayrılır ve Ernie’nin Greenwich Village’daki caz kulübüne taksiyle gider. Yine, taksi şoförüne Central Park’taki ördeklerin kışın nereye gittiğini sorar ve bu taksici birinciden bile daha sinirlidir. Holden, Ernie’nin masasında tek başına oturur ve diğer müşterileri hoşnutsuzlukla izler. Ağabeyinin eski kız arkadaşlarından biri olan Lillian Simmons ile karşılaşır ve onunla buluşmaya davet eder. Holden birisiyle buluşması gerektiğini, ayrıldığını ve Edmont’a geri döneceğini söyledi.

Edmont’taki asansör operatörü Maurice, Holden’ın odasına beş dolara fahişe göndermeyi teklif ediyor ve Holden kabul ediyor. Kendini “Güneşli” olarak tanımlayan genç bir kadın kapısına geliyor. Elbisesini çıkardı, ancak Holden “tuhaf” hissetmeye başladı ve onunla sohbet etmeye çalıştı. Son zamanlarda bir spinal operasyon geçirdiğini ve onunla seks yapmak için yeterince iyileşmediğini iddia ediyor, ancak yine de ona ödeme yapmayı teklif ediyor. Kucağında oturuyor ve onunla kirli konuşuyor, ancak beş dolarını ödemek ve ona kapıyı göstermek için ısrar ediyor. Sunny, Holden’den beş dolar daha isteyen Maurice ile birlikte geri döner. Holden ödemeyi reddettiğinde, Maurice midesini yumruklar ve yere bırakır, Sunny cüzdanından beş dolar alır. Holden yatağa gider.

Pazar günü saat 10’da uyanır ve geçmişte çıkmış çekici bir kız olan Sally Hayes’i arar. Broadway oyununu gösteren bir matine için buluşma ayarladılar. Romeo ve Juliet hakkında iki rahibe ile konuştuğu bir sandviç barda kahvaltı yiyor. Rahibelere on dolar verir. Jane Gallagher’ı aramaya çalışıyor, ama annesi telefona cevap veriyor ve telefonu kapatıyor. Küçük kız kardeşi Phoebe’yi bulmak için Central Park’a taksiyle geliyor, ama orada değil. Phoebe’nin okul arkadaşlarından birinin patenini sıkılaştırmasına yardımcı oluyor ve kız ona Phoebe’nin Doğa Tarihi Müzesi’nde olabileceğini söylüyor. Phoebe’nin dersinin bir pazar günü müzede olmayacağını bilmesine rağmen, yine de oraya gidiyor, ama oraya gittiğinde girmemeye karar verdi ve yerine Sally ile tanışmak için Biltmore Hotel’e taksiyle gitti.

Holden ve Sally oyuna gider ve Holden, Sally’nin daha sonra Andover’dan tanıdığı bir çocukla konuştuğu için sinirlenir. Sally’nin önerisinde, buz pateni yapmak için Radio City’ye gidiyorlar. Her ikisi de kötü kayıyor ve bir masa bulmaya karar veriyor. Holden, Sally’ye okulda neden mutsuz olduğunu açıklamaya çalışıyor ve aslında onunla Massachusetts’e veya Vermont’a kaçmaya ve bir kulübede yaşamaya çağırıyor. Reddettiği zaman, ona “kıçından acı” der ve öfkeyle tepki gösterdiğinde ona güler. Özür ve izlerini dinlemeyi reddediyor.

Holden tekrar Jane’i arar, ancak cevap yoktur. Holden’ın Whooton Okulu’nda öğrenci danışmanı olan ve şu anda Columbia Üniversitesi’nde öğrencisi olan genç bir adam olan Carl Luce’yi çağırıyor. Luce, yemekten sonra bir içki içmek için buluşmayı ayarladı ve Holden, Radio City’deki bir filme vakit geçirmek için gitti. Holden ve Luce, Seton Hotel’deki Wicker Bar’da buluşuyor. Whooton’da, Luce açıkça bazı oğlanlarla seks hakkında konuştu ve Holden onu bir kez daha konuşmaya çekmeye çalıştı. Luce, Holden’in eşcinseller ve Luce’nin Çinli kız arkadaşı hakkındaki çocukça sözleriyle sinirlenir ve erkenden ayrılmak için bir bahane oluşturur. Holden Scotch içmeye ve piyanist ile şarkıcıyı dinlemeye devam ediyor.

Oldukça sarhoş Holden, Sally Hayes’e telefon ediyor ve Noel arifesi planlarını anlatıyor. Ardından Central Park’taki göle gider, burada ördekleri çocukken izlerdi. Onu bulması çok uzun zaman alıyor ve o zamana kadar donuyor. Daha sonra kendi apartmanına gizlice girip kız kardeşi Phoebe’yi uyandırmaya karar verir. Phoebe’ye okuldan atıldığını itiraf etmek zorunda kalıyor ve bu da ona kızıyor. Neden okuldan nefret ettiğini açıklamaya çalıştığında, hiçbir şeyden hoşlanmamakla suçluyor. Ona, uçurumdan düşmek üzere olan küçük çocukları yakalayan bir kişi olan “çavdarın avcısı” olma hayalini anlatıyor. Phoebe, görüntüyü çektiği şiiri yanlış anlattığını söyler: Robert Burns’ün şiiri “eğer bir vücut bir çeteyle tanışırsa, çavdartan gelirse” diyor, “bir vücudu yakalamak” değil.

Holden onun dairesine gelebilir söyler eski İngilizce öğretmeni Bay ANTOLINI, çağırır. Bay Antolini, Holden’a sınır dışı edilmesini sorar ve geleceği hakkında kendisine bilgi vermeye çalışır. Holden onun uyku hali gizleyemezsiniz ve Bay Antolini kanepede onu yatağa koyar. Holden, Bay Antolini’nin alnını okşadığını bulmak için uyanıyor. Bay Antolini’nin eşcinsel bir üstüste geldiğini düşünen Holden, acilen kendisini affeder ve ayrılır, Grand Central Station’daki bir bankta birkaç saat uyur.

Holden, Phoebe’nin okuluna gider ve evden iyi şekilde ayrıldığını ve öğle yemeğinde müzede buluşması gerektiğini söyleyen bir not gönderir. Phoebe geldiğinde, kıyafet dolu bir çanta taşıyor ve Holden’dan onu yanına almasını istiyor. Öfkeyle reddediyor, ağlıyor ve sonra onunla konuşmayı reddediyor. Onu takip edecek bilerek, o hayvanat bahçesine yürür ve daha sonra bir atlıkarınca parktan geçip onu alır. Ona bir bilet alır ve binmesini izler. Çok şiddetli yağmur yağmaya başlar, ancak Holden kız kardeşinin gözyaşlarına yakın olduğu atlıkarıncaya binmesini izlerken çok mutlu.

Holden, hikayesini burada okur ve okuyucuya eve nasıl döndüğünü ve “hastalandığını” anlatmayacağını söyler. Sonbaharda yeni bir okula gitmeyi planlıyor ve geleceği konusunda temkinli bir şekilde iyimser.
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Tomris isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Yer İmleri

Etiketler
Çavdar, Çocuklar, kitap, tarlasında, Özeti


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:12.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım ve kodlama: Dea Dia & Regex