Forumel.Com

Forumel.Com (https://www.forumel.com/)
-   Estetik ve Estetik Cerrahi (https://www.forumel.com/estetik-ve-estetik-cerrahi/)
-   -   Ses Tonunu Beğenmeyene Ses Estetiği (https://www.forumel.com/estetik-ve-estetik-cerrahi/11290-ses-tonunu-begenmeyene-ses-estetigi.html)

Sürmenaj 09 Haziran 2021 03:20

Ses Tonunu Beğenmeyene Ses Estetiği
 
[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]

Sesimiz iletişimimizdeki en önemli enstrümanımızdır. Kişinin sesinin cinsiyeti, yaşı ve fiziksel görünümü ile uyumlu olması gerekir. Aksi durumlar ise bireyin toplum içindeki algısında sıkıntılar yaratabilir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Hakan Birkent HaftaSonu’na merak edilenleri anlattı.

Ses estetiğiyle ses inceltme ya da kalınlaştırma işlemleri yapıldığını belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Hakan Birkent, bu konuda merak edilenleri şöyle anlattı:

KİMLER YAPTIRABİLİR?

Aslında güzel sesli olmak her insan tarafından istenecek bir özelliktir. Bu açıdan bakıldığında herkes ses estetiği için aday olabilir. Ancak daha sıklıkla karşılaşılan hasta grubunu, sosyal iletişimde sesindeki incelik ve kalınlık algısı açısından problem yaşayan hastalar oluşturur. Örneğin kalın sesli bir kadının telefon konuşması esnasında erkek ifadesi ile karşılaşması sık karşılaşılan bir durumdur. Bu ses problemi yapısal nedenlerden kaynaklanabileceği gibi uzun yıllar sigara içiminin bir sonucu olarak da görülebilir. Özellikle çocukluk döneminde çeşitli hormonal ilaç tedavileri kullanmak zorunda kalan kadınlarda da ilerleyen yaşlarda kalın ses problemi ile karşılaşmak mümkündür. Bu tabloların tam tersi olarak ince sesli bir erkeğin konuşması esnasında karşısındakiler tarafından yaşadığı algısal problemler de ciddi anlamda sıkıntı verici olabilir. Hele yönetici pozisyonunda biri ise bu durum otorite ve pozisyon anlamında ciddi negatif sonuçlar oluşturabilir. Çocukluk çağındaki sesimiz normalde ergenliğe geçişle birlikte kalınlaşır. Fakat bazen bu olması gereken kalınlaşma ortaya çıkmaz ve ses ince olarak kalmaya devam eder. Bu durum da doğal olarak bireyin toplum içinde yanlış anlaşılmasına ve sosyal izolasyona yol açabilir. Ses terapisi çalışmaları ile yüz güldürücü sonuçlar alınabilen bu hasta grubu için uygulanacak birtakım cerrahi girişimlerle seste etkili ve kalıcı bir kalınlaşma elde etmek mümkündür. Ses estetiğine ihtiyaç duyan bir diğer hasta grubu da cinsiyet değişikliği tercihi içerisinde olanlardır. Özetle, sesimizin cinsiyet, yaş, fiziksel görünüm ve sosyal pozisyonumuzla uyumlu olması gerekir. Bu açıdan sıkıntı yaşayan tüm hastalar için ses estetiğine yönelik girişimler yapılabilir.

NASIL UYGULANIR?

Ağız içerisinden endoskopik olarak ya da boyundan küçük bir kesi yoluyla yapılan bu cerrahi girişimlerde amaç ses tellerimizin uzunluk, kütle ve gerginliğini ayarlayarak aynen bir enstrümanın teli gibi frekansını değiştirmektir. Bu sayede sesimizi inceltmek, kalınlaştırmak ve tınısını ayarlamak mümkündür. Cerrahi işlemlerle birlikte tedaviye eklenecek ses terapisi uygulamaları başarı oranını daha da arttırır.

Prof. Dr. Hakan Birkent

Dea Dia 09 Haziran 2021 16:48

Cevap: Ses Tonunu Beğenmeyene Ses Estetiği
 
İyice sapıttılar.:D
Bende beğenmiyorum pek :)

Mezarkabul 09 Haziran 2021 21:51

Cevap: Ses Tonunu Beğenmeyene Ses Estetiği
 
Bana lazım böyle bir şey... Müzik kariyerim için gerekli. :D

Sürmenaj 11 Temmuz 2021 02:59

Cevap: Ses Tonunu Beğenmeyene Ses Estetiği
 
Cem Adrian gibi sesim olacaksa hemen yaptırayım. (:


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.