Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Gezelim ve Görelim > Dünya Üzerindeki Tarihi Yerler

Dünya Üzerindeki Tarihi Yerler Dünyadaki tarihi ve turistik yerlerin, mekanların paylaşıldığı bölüm.


Haritalarda Yer Almayan Sosyalist Ülke: Transdinyester

Dünyadaki tarihi ve turistik yerlerin, mekanların paylaşıldığı bölüm.Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Haritalarda Yer Almayan Sosyalist Ülke: Transdinyester
Konudaki Cevap Sayısı
2
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
73

Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree4Beğeniler
 • 2 Post By OkyanusunKalbi
 • 1 Post By Sürmenaj
 • 1 Post By OkyanusunKalbi

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Ekim 2021, 16:51   #1
 
OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Haritalarda Yer Almayan Sosyalist Ülke: Transdinyester

Haritalarda Yer Almayan Sosyalist Ülke: Transdinyester

Transdinyester


transdinyester Moldova Cumhuriyeti (Moldovca: Република Молдовеняскэ Нистрянэ / Republica Moldovenească Nistreană, Rusça: Приднестро́вская Молда́вская Респу́блика {Pridnestrovskaya Moldavskaya Respublika}, Ukraynaca: Придністровська Молдавська Республіка {Pridnistrovs'ka Moldavs'ka Respublika}), Moldova içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden De facto bir cumhuriyettir. Kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi ve posta sistemi olan bölge, Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır. Güney Osetya, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Abhazya tarafından tanınmaktadır. Transdinyester halkı bu ülkeyi "Prinistrovya Cumhuriyeti" olarak adlandırmaktadır. Halk pasaport istediği zaman ülkedeki Rusya makamlarına başvurmak durumundadır ve yerleşik halkın neredeyse tamamında Rusya Pasaportu vardır. Moldova Cumhuriyeti'nden Transdinyester'e giriş yaparken ya da Transdinyester'den Moldova'ya giriş yaparken; Moldova Cumhuriyeti herhangi bir vize kontrolü yapmaz. Zira Moldova'ya göre Transdinyester, Moldova'nın toprağıdır. Ancak Transdinyester sınır görevlileri giriş ve çıkışlarda vize kontrolü yapar. Vize ise kapıda verilir. Turistik amaçlı alınabilecek en uzun süreli vize 15 günlüktür.

Moldova'ya resmi olarak girmek istemeyen ya da Moldova'dan resmi olarak çıkmak istemeyen kişiler genelde Transdinyester üzerinden Moldova'ya giriş ve çıkış yapar. Zira Transdinyeter Cumhuriyeti de facto bir cumhuriyettir ve resmi giriş çıkış kayıtlarını Rusya hariç herhangi bir ülkeye bildirmez.

Bölgenin yöneticileri Transdinyester’in kendi anayasasını, bayrağını ve ulusal marşını kabul etmişlerdir.

Silahlı kuvvetlerEski Cumhurbaşkanı İgor Smirnov

2007 yılı itibarıyla, silahlı kuvvetler için 4,500-7,500 arasında bir askeri güç oluşturularak, Tiraspol, Bender, Ribnita ve Duşabari'de olmak üzere dört motorize piyade tugayına ayrılmıştır. Bu birliklere ait 18 tank, 107 zırhlı taşıyıcı, 73 tüfek, 46 uçaksavar tesisi ve 173 tank imha birimleri bulunmaktadır. Hava Kuvvetlerinde 9 Mi-8T helikopter, 6 Mi-24 helikopteri, 2 Mi-2 helikopteri, ve An-2'nin çeşitli uçaklarının An-26 ve Yak-18 modellerinden oluşur.Toplumsal yapı


2 Mayıs 2009'da yapılan referandumda %99,6 Sosyalist yönetime güvenoyu vermiş, %0,4 ise yönetimin değiştirilmesini istemiştir.

Cumhurbaşkanı başkomutanlık görevini de yürütür. 2004 sayımına göre ülkede 4.096 Gagavuz ve 168,678 Rus vardır. Bu insanların çoğu Genç Gerilla ve İşçi Kuvvetlerinde asker olarak görev yaparlar.

Bu ülkede her üç kişiden biri askerdir.

Siyasi simgeleri Lenin ve Karl Marx'tır. Ülkenin hemen sınırında bulunan Amerikan karargâhına daha önce askerî harekât düzenlemişlerdir; ancak bu harekât hüsranla sonuçlanmıştır.

Ülkede 3 memur maaşı sistemi vardır; yüksek kademeli devlet memurları, orta dereceli devlet memurları, düşük dereceli devlet memurları. Halk askerleri düşük dereceli devlet memurudur. Yönetimlerde çalışan ve kuvvetlerde çalışan asker orta dereceli devlet memurudur. Devlet yönetimi ise yüksek dereceli devlet memurudur. Bu 3 maaş sistemi arasında ise çok az maaş farkı vardır; yani hemen hemen herkes aynı ücret için çalışır.

Tüm araziler devlete aittir. Tüm binaları devlet yaptırır, devlet dışında kimse bina yaptıramaz. 17 ila 35 yaşındaki tüm insanlar Genç Gerilla Kuvvetlerinin askeri sayılır. Sendikalara bağlı herkes ise İşçi Kuvvetleri askeri sayılır. Ülkede sadece bir tane üniversite bulunur ve bu üniversitede askerler ve yüksek dereceli memurlar yetiştirilir. Belediye başkanlarını cumhurbaşkanı atar. Sosyalizm aleyhinde eylemde bulunanlar sınır dışı edilir ve vatandaşlıktan çıkarılır.

Ancak ilginç olan ülkedeki ticari işletmelerin nerede ise yarısı Sheriff isimi ile alınan ve yaşayıp yaşamadığı bile tam olarak bilinmeyen bir kişiye aittir. Benzin istasyonları, marketler hatta oteller bile tabelasında Sheriff adını taşır.Her ne kadar sosyalizm ile yönetiliyor olsa bile başkent Tiraspol'de iki lokasyonda casino işletilmektedir. Yine başkentte bulunan beş yıldızlı otelin en alt katında Moldova'da bile olmayan büyüklükte bir gece kulübü vardır.

Sanılanın aksine halk kendine ait işletmelere sahip olabilir. Devletin bu işletmelerden aldığı vergiler oldukça ağırdır. Ancak yine de ticari işletme sahibi olmanın önünde yasal bir engel yoktur.
Ülkede 1 Mayıs'ta resmi tatil vardır.

Siyasi yapı


Tiraspol'dan bir görünüm

Ülkede iki partili sistem vardır; ancak seçimsiz bir şekilde parlamentoda partilerin sayısı bellidir.

Sosyalist Parti'nin sandalye sayısı 40 iken, Sosyal Demokrat Parti'nin sandalye sayısı 5'tir. Ayrıca 1 kişi sendika temsilcisi, 2 kişi askeri temsilci ve 3 kişi de kamu şirketleri yöneticisidir. Ancak temsilciler oy kullanamaz. Ülke kendisini özerk devlet olarak tanımlamamaktadır. Bu yüzden dış işlerinde de bağımsız hareket ederler.


Yönetim birimleri
Dinyester Nehri.

Rayonlar
 • Camenca (Кáменка, Kamenka)
 • Dubăsari (Дубоссáры, Dubossary)
 • Grigoriopol (Григориóполь, Grigoriopol')
 • Rîbniţa (Рыбница, Rybnitsa)
 • Slobozia (Слободзéя, Slobodzeya)
Belediyeler
 • Bendery (Бендéры), Moldova'nın bölgesel birimi olan Stânga Nistrului (Transnistria Bölgesi)'ne dahil edilmemektedir.
 • Tiraspol (Тирáсполь)
Kimsenin tanımadığı sosyalist “ülke” Transdinyester, son dönemde 13 kez Avrupa şampiyonu olan Real Madrid’i yenen Sheriff Tiraspol takımı ile adından söz ettiriyor.

Resmi olarak hiçbir ülkenin tanımadığı Transdinyester bugünlerde adından futbol takımı Sheriff Tiraspol ile sık sık söz ettiriyor. Sheriff Tiraspol, 13 kez Avrupa şampiyonu olan ve kendisinden piyasa değeri olarak 60 kat daha büyük Real Madrid’i yenerek tüm gözleri üzerinde topladı. 2 Eylül'de tek taraflı ilan ettiği bağımsızlığının 31. yıl dönümünü kutlayan Transdinyester’in ekonomisi, küçük tarım işletmeleri dışında neredeyse tamamen Sheriff ailesinin kontrolünde. Sheriff Tiraspol futbol takımı da bu aileye ait. Moldova ligindeki diğer takımlar, ülkelerinin tanımadığı bu bölgeye pasaport kontrolünden geçerek geliyorlar.

Tek Taraflı Bağımsızlık

Sovyetler Birliği'nin dağılma süreci ile birlikte Moldova'ya katılmayarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester, hiçbir ülke tarafından resmi olarak tanınmıyor. Yapılan oylama ile sosyalizm ile yönetilmesine karar verilen Transdinyester'in kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi bulunuyor. Yaklaşık 500 bin nüfusu bulunan Transdinyester resmi olarak tanınmadığı için Rus pasaportu kullanıyor.

Seyahat Süresi

Transdinyester'e girişlerde ziyaretçilere kalabileceği süreyi gösteren fişler veriliyor. Ziyaretçiler saatlik kalacaksa dahi belirtilen süreyi geçmeden Transdinyester'den ayrılması gerekiyor.

Her ne kadar Moldova içinde özerk bir bölge olsa da, her ne kadar sadece Abhazya, Güney Osetya ve Dağlık Karabağ tarafından tanınsa da yakınındaki ülkelerden çok daha farklı, hatta sıradışı.

sendika63.org’ta Alaz Sümer, Transdinyester’e yaptığı yolculuğun ayrıntılarını kaleme aldı.

İşte o yazı…

Gezmek gerçekten sihirli bir şey diye düşündüm ister istemez. Çünkü birkaç kilometreyle çok başka dünyalara ve hayatlara tanık olabilirsiniz; dil ve kültür değişimini yaşayabilirsiniz. Bazen bulunduğunuz ülkeden çıkmaya gerek bile duymadan.

Daha önce ismini bile duymamış olabilirsiniz ama Avrupa’da yönetim şekli sosyalizm olan bir ülke var. Her ne kadar Moldova içinde özerk bir bölge olsa da, her ne kadar sadece Abhazya, Güney Osetya ve Dağlık Karabağ tarafından tanınsa da yakınındaki ülkelerden çok daha farklı, hatta sıradışı.

Moldova’nın başkenti Kişinev’den bir buçuk saatlik nostaljik bir otobüs yolculuğuyla Transdinyester sınır kapısına ulaştım. Kalacak yer rezervasyonunuz ile ücretsiz olarak alabileceğiniz bir izin gerekiyor giriş için. Otobüste Rusça bilmeyen tek kişi ben olduğum için ismim turiste çıktı. Muavin olan kâküllü yaşlı kadın, sınıra geldiğimizde bana Rusça olarak seslendi: “Turist, gel.” Gittim. Pasaport memuruyla tek kelime konuşmadan anlaştık. Rezervasyonu uzattım, güldü ve bana izin kâğıdını verdi. Bunu sakla tarzında bir işaret yaptı. Mesaj alınmıştı.


Ülkeden içeri girer girmez buranın Moldova’dan çok farklı olduğunu anladım. Ülkeye ismini de veren Dinyester Nehri’nin öteki tarafına geçtikten sonra değil bir kelime Rumence duymayı, Latin harflerinden oluşan bir tabela dahi görmedim.

Kiril harflerini öğrenmek hayati bir önem taşıyor bu yüzden. Eğer bu konuda bilginiz yoksa otobüsün gideceği yeri bile anlamanız mümkün değil.

Transdinyester’de yaklaşık olarak 500 bin kişi yaşıyor. Herkes 35 yaşına kadar gerilla birliklerinin doğal kuvveti kabul ediliyor.

Sosyalizmi yıkma girişiminde bulunanlarsa diğer sosyalist ülkelerdeki uygulamalardan farklı olarak vatandaşlıktan çıkarılarak sınırdışı ediliyor. Hostel sahibimizin söylediğine göre bu şekilde ülkeden atılanlar kapitalist sistemde yokluk çektikleri için geri dönmek istiyorlarmış. Sosyalist olmak ve Rusça öğrenmek şartıyla buraya göç etmek ve kişilik özelliklerine göre bir işin ucundan tutmak mümkünmüş.

Ülke, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan etmemiş ve yönetim şekli olarak sosyalizmden vazgeçmemiş. O zamanki anlaşmalarla Moldova topraklarında kalmış kalmasına ama her yerde ülke bayrağıyla birlikte Rus bayrağını görmek mümkün.

Başkent Tiraspol’ün ana caddeleri Karl Marx, Lenin, Rosa Lüksemburg, Karl Liebknecht ve 1 Mayıs. Sosyalizm mirası geniş bulvarlar, güzel kafeler, restoranlar ve propaganda afişleri sizi şehrin her yerinde karşılayabiliyor. Parlamentonun önünde ve önemli devlet binalarında Lenin’in heykeli bulunuyor.

Otobüslerin kapıları da dahil olmak üzere her yerde orak çekiç görmeniz mümkün, çünkü aynı zamanda devlet armasında yer alıyor.

Para birimi Transdinyester Rublesi. Başka bir para birimiyle alışveriş yapmanız mümkün değil. Bu yüzden ülkeye girer girmez paranızı yerel birime dönüştürmenizde fayda var.

Pazarları kapalı olabiliyor döviz büroları. Ancak yazı boyunca fiyatların euro karşılığını yazacağım.

Anayasa ve kanun metinleri büfelerde bile satılıyor. Bir şeyler yemek için gittiğim büfede, “Anayasa var mı” diye sordum bu yüzden. Büfenin sahibi çıkarıp uzattı hemen, komünist partinin resmi gazetesi ile birlikte toplam bir euroya mal oldu.


Evler başkentte bile genelde tek katlı, ahşap ve işlemeli. Sokak sokak gezerseniz çok güzel ayrıntılarla karşılaşmanız mümkün. Bu evlerden bir tanesi ise kadınların işlettiği bir restorandı. İçinde Marx, Lenin ve Stalin büstleri bulunan, tuzlukların yanına taze koparılmış çiçek koyulan lokantalardan. İsmi Volna. Gittiğimde Rusça haricinde bir dil konuşabilen bir insan görmedim. Bu yüzden biraz da gergin görünen kadınlar ne derse “da” dedim. Önüme Kişinev birası, Borş çorbası ve et yemeği getirdiler. Toplam iki euro ödedim.

Ülkenin ihraç ettiği tek şey konyak ve viski. Markalarının ismi bile Kvint. Küçük şişesinden aldım ve nerede “Ben Kvint içiyorum” desem ilgiyle karşılandım, zevk sahibi olduğum söylendi. Özellikle 5 senelik konyağının tadı gayet güzel, şiddetle tavsiye ediyorum.

Yolum ülkedeki tek üniversiteye düştü sonra: Transdinyester Devlet Üniversitesi. Rusça kurslarını sormak için içeri girdim ama kapalıydı. Sonra “Bari şu koridora gireyim” diyerek güvenlik görevlilerini ikna ettim, kabartma ve resimlerle dolu koridoru gezdim. Tamamen Sovyet ruhunun korunduğu bir üniversite olmuş. Bir süreliğine de olsa burada eğitim almak ne güzel olurdu dedim içimden.


Ülkenin bir de futbol takımı var: Sheriff Tiraspol. Geçmişte UEFA Kupası’na katılmışlar. Hatta daha sonradan aklıma geldiği gibi Beşiktaş ile de oynamışlardı ama Sherrif’in Transdinyester takımı olduğunu medyadan görmek imkânsızdı. Ayrıca bu takım ismini, ülkenin en büyük şirketinden alıyor. Buna da “Sheriff kapitalizmi” diye ayrı bir parantez açmakta fayda var: Futbol takımına ek olarak alışveriş merkezlerinden akaryakıt istasyonlarına, bankalardan süpermarketlere, inşaattan medyaya, GSM şirketinden alkollü içki üretimine kadar birçok sektörde faaliyet gösteren büyük bir şirketten bahsediyoruz.

Başkentte gezilecek yerlerin arasında Tank Anıtı, Lenin Anıtı, parlamento binası, Suvorov Anıtı bulunuyor.

Ertesi gün başka bir şehre gidip turistik yerlerden uzaklaşmak istedim. 21 numaralı dolmuşa atlayıp Bender’e gittim. Bender, ülkenin ikinci büyük şehri. Birkaç saatte gezilebilir. Ben de gezmeye otobüs garından başladım. Sovyetlerden beri yenilenmemiş ama korunmuş. İçerdeki seyahat haritasına baktığımda Sovyetlere dahil olmayan bir şehir gördüm: İstanbul! Demek ki o zamanlarda da buradan İstanbul’a direkt otobüs varmış. Garda yukarı katta Sovyet temalı, gösterişten uzak bir kafe var. Oraya çıkıp kendime Borş ve şerbet söyledim. Ödediğim para bir euro bile değildi. Duvarlardaki resimleri, flamaları ve eşyaları uzun uzun inceledim. En beğendiğim, üzerinde orak çekiç kabartmaları bulunan beyaz bir telefon oldu.


Dışarı çıktığımda ucu görünmeyecek kadar uzağa kadar giden bir tezgâh dizini gördüm. Bu, Bender bit pazarıydı. Halı, kıyafet, elektronik, kitap, koleksiyon paraları… Benim için gerçekten bir cennetti diyebiliriz. Problemlerle karşılaşmadım mı? Karşılaştım. Mesela tezgâhlarda duran yaşlı kadınlara “Bu ne kadar” diye soracak kadar Rusçam vardı ama cevabı anlayacak kadar yoktu. Sonra hesap makinesini onlara doğru götürdüğümde fiyatı yazmayı reddettiler ve beni “cık cık cık” sesleri eşliğinde kınadılar. Bir süre sonra sormamaya başladım ben de. Surat ifadeleri bizim pazarcı teyzelerle aynıydı hep.

Oradan kapalı pazara geçtim. Bender’in balı ünlüymüş. Küçük bir kavanoz alıp, Rusların dillere destan ekmeklerinden biriyle birlikte tadına baktım. Şimdiye kadar yediğim en lezzetli bal diyebilirim. Kapalı pazarda beni şaşırtmayan ama vurgulamak istediğim bir şeyle tekrar karşılaştım. Kasaplar dahi kadın.

Sovyet ülkelerinin hepsinde bu durum böyle. Ekonomik hayatın temel taşları, kadınlar. Bunda sosyalizmin eşitlikçi düşüncesinin yanı sıra savaşlarla azalan erkek nüfusu da etkili olmuştur.Oradan ayrıldığımda diğer durağım Bender Kütüphanesi oldu. Sosyalist modernist mimari ile yapılan ve her ayrıntısıyla zarif bir kütüphane. İlk başta okuma yazma bilemeyecek yaştaki çocukların kütüphaneyi doldurmasına şaşırmıştım ama sebebini sonradan anladım; kütüphanede internet bedava! İçeriye girdiğimde nostaljik bir televizyonda eski Sovyet şarkıları çalıyordu. Oturup bir süre bu klipleri izledim. Yukarıya çıkıp okul sonrası internete giren ve kitap okuyan çocukları izledim, fotoğraf çektim.

Şehirdeki son durağım Bender Kalesi oldu. Şansıma şarap şenliği varmış. Bu aynı zamanda resmi tatil olarak kabul edilen bir günmüş ve çoluk çocuk kaleye toplanır, etkinliklerle eğlenirlermiş. Bu şenliğe denk gelmiş olmak da beni mutlu etti.

Ertesi gün yine aynı eski otobüsle Kişinev’e doğru yola koyuldum. Dinyester Nehri’ni geçtikten sonra Rumence tabelalarla karşılaştım. Gezmek gerçekten sihirli bir şey diye düşündüm ister istemez. Çünkü birkaç kilometreyle çok başka dünyalara ve hayatlara tanık olabilirsiniz; dil ve kültür değişimini yaşayabilirsiniz. Bazen bulunduğunuz ülkeden çıkmaya gerek bile duymadan!
[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]


Mezarkabul ve Sürmenaj bunu beğendiler.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
OkyanusunKalbi isimli Üye şuanda online konumundadır  
Alt 08 Ekim 2021, 18:41   #2
 
Sürmenaj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Haritalarda Yer Almayan Sosyalist Ülke: Transdinyester

Kuzey Kore gibi desene.. İlginç bir yermiş.
OkyanusunKalbi bunu beğendi.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Sürmenaj isimli Üye şuanda online konumundadır  
Alt 09 Ekim 2021, 01:32   #3
 
OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Haritalarda Yer Almayan Sosyalist Ülke: Transdinyester

Sözde bağımsız ama sosyalist olacaklar diye Rus güdümünde yaşıyorlar.
Sürmenaj bunu beğendi.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
OkyanusunKalbi isimli Üye şuanda online konumundadır  

Yer İmleri

Etiketler
almayan, haritalarda, sosyalist, transdinyester, yer, ülke


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:32.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım ve kodlama: Dea Dia & Regex