Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Genel ve Güncel > Spor Haberleri > Diğer Spor Branşları

Diğer Spor Branşları Yüzme, voleybol, basketbol vb. tüm futbol dışı sporları paylaşabileceğiniz alan


Miami GP uzun sürüşler: Mercedes, gerçekten Ferrari ve Red Bull'la mücadele edebilir

Yüzme, voleybol, basketbol vb. tüm futbol dışı sporları paylaşabileceğiniz alanKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Miami GP uzun sürüşler: Mercedes, gerçekten Ferrari ve Red Bull'la mücadele edebilir
Konudaki Cevap Sayısı
1
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
110

Kullanıcı Etiket Listesi

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07 Mayıs 2022, 19:28   #1
Çevrimdışı
Kadir53
Üyeliği durduruldu.
Avatarsız Forumel Üyesi
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Miami GP uzun sürüşler: Mercedes, gerçekten Ferrari ve Red Bull'la mücadele edebilir

Miami GP uzun sürüşler: Mercedes, gerçekten Ferrari ve Red Bull'la mücadele edebilir

2022 Formula 1 sezonunun ilk 4 yarışında büyük ölçüde Red Bull-Ferrari savaşı izlemiştik ancak ilk kez gerçekleştirilecek olan Miami GP ile bu ikiliye Mercedes de dahil olmuş olabilir. En azından daha normal şartlarda gerçekleştirilen antrenman seansında görülen tablo bu şekildeydi. Peki Mercedes gerçekten bir anda Ferrari ve Red Bull'la mücadele edebilir mi ?Mercedes'in yeni pilotu George Russell, Emilia Romagna GP hafta sonunda da 2. antrenman seansını zirvede tamamlamıştı.

O hafta sonunda Sprint formatı uygulandığı için 2. antrenman seansı cumartesi günü gerçekleştirilmişti. Takımlar, o seansa normalde ikinci seansa yaklaştığından biraz daha farklı yaklaşmak durumunda kalmıştı çünkü sıralamalar cuma günü gerçekleştirilmiş ve kapalı park kuralları daha erken hayata geçmişti. Bundan dolayı da o seansta yapılabilecek pek fazla şey yoktu.

O yarışın üzerinden iki hafta geçti ve Russell, bu sefer Miami'de ikinci antrenman seansını zirvede tamamladı. Dahası, Russell ilk antrenman seansında da liderlik mücadelesi verdi ve Mercedes, cuma günü oldukça güçlü bir görüntü çizdi.

Sezona dalgalanma sorunlarıyla başlayan ve W13'te olduğunu düşündüğü performansı bir türlü açığa çıkaramayan Mercedes için Miami GP hafta sonu, aracın gelişimini sürdürme açısından büyük önem taşıyor. Takım buraya yeni ön kanat, arka kanat ve kiriş kanat ile geldi.

Mercedes henüz cuma antrenmanlarında gösterdiği performansla heyecana kapılmıyor olsa da, güncellemelerin araçtaki etkisi olumluydu. Takım içerisinden gelen ilk açıklamalar, sonunda her şeyin daha normal hissettirdiği yönünde.

Russell dalgalanmanın devam ettiğini ancak aracı eskiye nazaran daha düşük sürüş yüksekliğine indirebildiklerini söyledi. Mercedes'in ilk yarışlara göre çok daha rahat ve hızlı göründüğü aşikar ancak bu antrenmanlara has mı, yoksa piste has mı bir durum bunu birkaç yarış içerisinde daha rahat göreceğiz. Şu aşamada denebilecek en doğru şey, Mercedes yaşadığı sıkıntıların ardından doğru yönde bir adım attığı olabilir.

Cuma günkü sıralama simülasyonları, Carlos Sainz'ın 2. antrenman seansındaki kazasıyla seansın kırmızı bayraklarla durdurulmasından sonraki bölümde geldi. Sainz'dan bir süre sonra Williams pilotu Nicholas Latifi'nin yolda kalmasıyla seans bir kez daha kırmızı bayraklarla durduruldu ve uzun sürüşler çoğu takım için yarıda kesilmek zorunda kaldı.

İki kırmızı bayrak seansı arasında ilk olarak Hamilton en hızlı turu atarken, ardından Leclerc ve Russell onu geride bıraktılar. Leclerc, iki kez Russell'ın derecesini geçmeye çalışsa da yumuşak lastiklerle en iyi derecesini geçmeyi başaramadı. Böylece Russell, günün lider pilotu oldu.

En hızlı turlar:
1. Mercedes Russell 1:29.938sn -
2. Ferrari Leclerc 1:30.044sn +0.106sn
3. Red Bull Perez 1:30.150sn +0.212sn
4. Alpine Alonso 1:30.372sn +0.434sn
5. McLaren Norris 1:30.535sn +0.597sn
6. AlphaTauri Gasly 1:30.547sn +0.609sn
7. Alfa Romeo Zhou 1:30.860sn +0.922sn
8. Haas Magnussen 1:30.921sn +0.983sn
9. Aston Martin Vettel 1:31.393sn +1.455sn
10. Williams Albon 1:31.710sn +1.722sn

Ferrari, Sainz'ın kazası nedeniyle çalışmalarını tam olarak tamamlayamasa da Leclerc ile mücadelenin içerisinde yer alacağını gösterdi.

Ferrari'nin performansı Mercedes'e referans olması açısından önemliydi. Takım hem ön hem arka kanadında önemli değişiklikler yaptı. Takımın önceki kiriş kanadında (beam wing) çok fazla yere basma gücü üretilirken, Miami için yapılan değişiklikte kenar plakasına bağlanan kısımları inceltildi ve böylece orta kısımda yere basma gücü korunurken kenar kısımlarında sürüklenme azaltıldı.

Arka kanadın ana planyasında yapılan değişiklikler ve düz tasarımı ile Mercedes'in düzlükte Ferrari ile mücadele edebildiği görüldü. Ancak Autosport'un elde ettiği GPS verilerine göre Red Bull, düzlükte hâlâ rakiplerinin önünde yer alıyor. Mercedes bu güncellemesi sayesinde en azından motor performansından endişe duymadan düzlükte Ferrari ile mücadele edebilecek gibi duruyor.

Mercedes'in radikal ön kanat kenar tasarımı, aracın ön tarafında ve bütününde hava akımını değiştirmeyi hedefliyordu. Bu değişiklik, takımın umduğu şekilde çalışıyor gibi çünkü takım bu sayede cuma günkü sürüşlerde, aracın sürüş yüksekliğini düşürmeyi başardı. Daha önceki yarışlarda takım, dalgalanma sorununun aşırı olması nedeniyle sürüş yüksekliğini arttırmak zorunda kalıyordu. Bu da dolayısıyla tur zamanının daha yavaş olmasıyla sonuçlanıyordu.

Mercedes'in yaptığı güncellemeler dışında sıcak hava şartları da takıma yardımcı oldu. Serin koşullarda lastiklerini ısıtmakta ve ideal aralığa getirmekte zorlanan takım, Miami'nin sıcağında en azından bununla uğraşmadı. Ancak Hamilton'ın tek turlarda Russell'ın 0.241 sn gerisinde kalması, şampiyon pilotun yumuşak lastikleri hızlı turundan önce ideal aralığa getirememesiyle alakası olabilir.

Orta lastik ortalamaları:
1. Red Bull 1:33.952sn
2. Ferrari 1:33.962sn
3. Mercedes 1:34.319sn
4. Haas 1:34.347sn
5. Alfa Romeo 1:34.628sn
6. Alpine 1:34.701sn
7. AlphaTauri 1:34.739sn
8. Aston Martin 1:35.111sn
9. McLaren 1:35.176sn
10. Williams 1:35.196sn

Mercedes tek turda bu takımlara yakın olsa da uzun sürüşlerde lider takımlara tek turdaki kadar yaklaşamadı. En azından cuma günkü antrenmanlarda elde edilen veriler bunu gösteriyor. Dolu depoda Mercedes pilotları, boş depoya göre daha fazla dalgalanma sorunu yaşadılar.

Uzun sürüşlerde Red Bull ve Ferrari'nin ortalama dereceleri birbirlerine oldukça benzerken Russell'ın ortalaması, Perez'in ortalamasından 0.367 sn daha yavaş kaldı. Ancak Mercedes'in daha önceki yarışlarda 1 sn civarında yavaş kaldığını düşünürsek, bunun büyük bir kazanç olduğunu söyleyebiliriz.

Pirelli yarışta 1 pit stopla 2 pit stop arasındaki çizginin çok ince olacağını düşünüyor. Bu açıdan sıcak koşullarda lastiklerini en iyi dayandırmayı başaran takım, tek pit stopla avantaj yakalayabilir.

Melbourne ve Imola yarışlarında lastik aşınması, özellikle de ön ve arka lastikler arasındaki dengesiz aşınma yarış sonucunda önemli rol oynamıştı. O yarışlarda, daha serin koşullarda lastiklerde kabarcıklanma olması da performansı etkileyen faktörlerden birisiydi. Miami'de hava sıcak ve takımlar Bahreyn'de yaptıkları testlerin buradaki sıcak koşullar için referans oluşturmasını umuyorlar.

Mercedes için her şey daha iyi görünüyor, Ferrari artık alıştığımız gibi önde yer alıyor. Red Bull cuma günkü antrenmanlarda uzun sürüşlerde ve kısa sürüşlerde Perez'in elde ettiği derecelerle önde yer aldı ancak takımda referans olarak kabul edilen Max Verstappen, hidrolik sorunu nedeniyle direksiyonunu çeviremediği için 2. antrenman seansına çok erken veda etti. Verstappen'in ne hızlı turunu, ne de uzun sürüşünü görememiş olduk. Yine de son şampiyonun sorunsuz bir seansta önde olacağını söylemek yanlış olmaz.

Miami'de oluşturulan pistte, turun %58'inin tam gaz geçiliyor olması da Red Bull'a avantaj sağlayabilir.

Miami pistinde geçiş fırsatlarının çok olması bekleniyor ancak pistte şu an için sadece tek bir yarış çizgisinin olması, yarış çizgisi dışının çok kirli olması ve kirli bölüme taşan pilotların çok hızlı bir şekilde kontrolü kaybetmesi, geçişin pek beklendiği kadar kolay olmamasıyla sonuçlanabilir.

Şu ana kadar yarışlar Ferrari ve Red Bull, hatta Leclerc ve Verstappen arasında geçmişti. Mercedes antrenman performansını sıralamalara ve yarışa yansıtabilirse, işler bu iki takım için eskisi kadar kolay olmayabilir.

Kaynak : Motorsport

Autosport, Hamilton'ın hızlı turundan sonraki pite dönüş turunda, motoru kapalıyken ilk sektörde 0.3 sn daha iyi geldiğini öğrendi. Bu performans Hamilton'ın bir önceki turunun ilk sektöründe aslında yavaş kaldığını, muhtemelen lastiklerini yeteri kadar ısıtamadığı için maksimumu alamadığını işaret ediyor. Mercedes, 13. virajda bariyerlere sürtmeseydi, Russell'ın da daha iyi bir tur atabileceğini düşünüyor.

Alman ekip, ön bölüm mücadelesine ortak olmaya çalışırken Ferrari ve Red Bull arasında her şey bir kez daha yakın olacak gibi duruyor. 
Alt 09 Mayıs 2022, 13:38   #2
Çevrimdışı
Keysi
Keysi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Miami GP uzun sürüşler: Mercedes, gerçekten Ferrari ve Red Bull'la mücadele ed

Edemedi.

Acı biberler sür dilime, dudaklarıma.
İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.
 

Yer İmleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor: (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 22:19.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım: Dea Dia