Forumel.Com

Geri Git   Forumel.Com > Bilim ve Teknoloji > Bilim ve Teknoloji Haberleri

Bilim ve Teknoloji Haberleri Bilim dünyasıyla, teknolojiyle, yapay zeka ile ilgili her türlü haberin, bilginin ve makalenin yayınlanabileceği bölüm.


Organ Nakli İçin Umut Işığı…

Bilim dünyasıyla, teknolojiyle, yapay zeka ile ilgili her türlü haberin, bilginin ve makalenin yayınlanabileceği bölüm.Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Organ Nakli İçin Umut Işığı…
Konudaki Cevap Sayısı
4
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
235

Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree3Beğeniler
  • 1 Post By Leydihan
  • 1 Post By Sürmenaj
  • 1 Post By Arthur

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Ağustos 2022, 21:47   #1
Çevrimdışı
Leydihan
Leydihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
ok Organ Nakli İçin Umut Işığı…

Organ Nakli İçin Umut Işığı…

Bilim insanları ölen hayvanları geri döndürebildiler
ABD'li bilim insanları, insan nakli için devrim niteliğinde bir atılımla, hayvanlar öldükten bir saat sonra organlarını kısmen canlandırdı.
Bir kalp atmayı bıraktığında, kan akışının olmaması vücudun hücrelerini ve organlarını yok etmeye başlar. Ancak, yeni bir teknolojiyle, Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar ölü domuzlarda dolaşımı geri kazanmayı başardılar.

Yöntem, gelecekte, kalp krizi veya felçten kaynaklanan organ hasarını tedavi etmek için kullanılabilir ve ölecek olan hastaları kurtarabilir.

OrganEx adı verilen yöntem, yakın zamanda ölen hayvanları, hücre ölümü ve iltihaplanma ile savaştığı bilinen 13 ilaçtan oluşan özel bir karışımla doldurulmuş solüsyonlara bağlar.KALP KRİZİNDEN ÖLEN DOMUZLAR ÜZERİNDE TEST EDİLDİ


Araştırma ekibi, sistemi anestezi uygulanmış ve kalp krizinden ölen domuzlar üzerinde test etti.

Nature dergisinde yayınlanan sonuçlar, kalp, karaciğer ve böbrekler de dahil olmak üzere organlarda bazı işlevler tamamen restore edilmiş olarak aktivite gösterdi.

Domuzlar henüz tam olarak yaşayamamış olsa da, kalpleri çarpmaya başladı ve ölümden sonraki saatlerde hayvanlar başlarını ve boyunlarını salladı.

Ekipteki araştırmacılardan Dr. David Andrijeviç, işlem hakkında, “Bütün hücreler hemen ölmez. Müdahale edebileceğiniz, durdurabileceğiniz ve bazı hücresel işlevleri geri yükleyebileceğiniz bir süreç vardır” dedi.


Sürmenaj bunu beğendi.


İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.
 
Alt 05 Ağustos 2022, 03:34   #2
Çevrimdışı
Sürmenaj
Sürmenaj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Organ Nakli İçin Umut Işığı…

Domuzu canlandırırlar insanda işe yarayacağını sanmıyorum.
Leydihan bunu beğendi.
 
Alt 05 Ağustos 2022, 16:39   #3
Çevrimdışı
Arthur
Üyeliği durduruldu.
Arthur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart 'Ölü' Domuz Organları, Saatler Sonra Hayata Döndürüldü: Ölen İnsanları Saatler Sonra Diril

Bilim insanları, uzun süredir yaptıkları çalışmalarda başarılı sonuca ulaşarak ölü domuz organlarını hayata döndürmeyi başardı. Yeni başarı, gelecekte insanların ölümünden saatler sonra hayata döndürülmesini sağlayabilir.
Bilim dünyası insanlarda organ naklini hızlandırmak ve daha ulaşılabilir bir sürece dönüştürmek için domuz organları üzerinde çalışmalarını sürdürürken, geçtiğimiz günlerde bir ilke daha imza atıldı. Nature dergisinde yayımlanan yeni araştırma, ölü domuz organlarının yeniden hayata döndürüldüğünü ortaya koydu.

Paylaşılan bilgilere göre domuz organlarındaki ölü hücreler, yeni geliştirilen bir teknoloji sayesinde öldükten bir saat sonra tekrar canlandırıldı. Yeni başarıyı sağlayan teknoloji, daha önce domuz beyinlerini saatler sonra yeniden hayata döndüren BrainEx teknolojisinden türetilen OrganEx teknolojisi idi.

Yeni teknoloji nasıl çalışıyor?Yeni OrganEx sisteminde bilim insanları, öncelikle sistemde bulunan makineyi canlının dolaşım sistemine bağlıyor. Makine, kalp atışına benzer bir nabız oluşturuyor ve bu sayede hücrelerin oksijenlenmesini sağlıyor. Bunun ardından canlıya, kendi kanıyla karıştırılan sentetik sıvı pompalanıyor. Bu sıvı, kandan farklı olarak hücrelerden oluşmuyor, ancak hücreleri zarardan korumak ve vücutta oksijen ve ilaç taşımak için tasarlandı.

Bilim insanları, yeni sistemi domuzların kalbinin durmasından 1 saat sonra, kan akışının kesilmesinden hemen sonra test etti. Sistemin geliştirilmesinden test aşamasına kadar toplamda 100 domuzun kullanıldığı açıklandı. Sistem, domuzlardaki organların dokusunu korumayı, hücre ölümlerini azaltmayı ve kalp, beyin, karaciğer ve böbrekler gibi hayati organlardaki belirli moleküler ve hücresel süreçlerin sürdürülmesini sağladı.

İlginç bir olay da yaşandı:Bilim insanları, OrganEx’in beynin yeniden canlandırılmasında işe yarayıp yaramayacağını da test etti. OrganEx sisteminin test edildiği grupta beyin ölümü sürmüş olsa da, sıvının vücuda enjekte edilmesiyle kafa ve boyunda fiziksel hareketlilik gözlemlendi. Bilim insanları, sadece OrganEx grubunda görülen bu durumun, motor fonksiyonlarının yeniden faal olmasının daha fazla incelenmesi gerektiğini bildirdi.

Peki yeni keşif ne işe yarayacak?
Yeni sistemin insanlar üzerindeki testi henüz yakın bir zamanda gerçekleşmeyecek. Fakat bilim insanlarına göre OrganEx, insan organ nakli için büyük bir potansiyel taşıyacak. Sistem, organların daha uzak mesafelerde ihtiyacı olan alıcılara taşınmasına izin verebilecek, nakil sürecinde organın korunabileceği sürenin uzamasını sağlayacak.

Bununla birlikte kalp krizi, boğulma ve ağır kan kaybı gibi nedenlerden dolayı hayatını kaybeden bireylerin organlarının korunmasını sağlayacak. İnsanlar, ölümünden saatler sonra hayata döndürülebilecek.

[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]
Leydihan bunu beğendi.
 
Alt 07 Ağustos 2022, 23:50   #4
Çevrimdışı
Leydihan
Leydihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Ölümsüzlüğe ilk adım: Bilim insanları sabaha kadar uyuyamadı. Ölü hücreler canlandı

Ölümsüzlüğe ilk adım: Bilim insanları sabaha kadar uyuyamadı. Ölü hücreler canlandı

Bilim dünyasında yaşanan yeni bir gelişme insanlığın var oluşundan beri çare aradığı ‘ölümlülüğü’ ortadan kaldırabilir mi? Dünyanın en saygın bilim dergilerinin başında gelen Nature’da yayınlanan bir makale deyim yerindeyse dünyayı ayağa kaldırdı.

Bilim insanları domuzların hücrelerini kullanarak ölümsüzlüğe ilk adımı attı. Ölü hücreler canlandı
Domuzlar bir saattir laboratuvarda ölü halde yatıyorlardı. Vücutlarında kan dolaşmıyordu, kalpleri hareketsizdi, beyin dalgaları düzdü. Daha sonra bir grup Yale bilim insanı, kalp-akciğer makinesine benzer bir cihazla ölü domuzların vücutlarına, özel olarak üretilmiş bir solüsyon pompaladı.

Daha sonra olanlar, bilimin yaşam ve ölüm arasındaki duvar olarak gördüğü şeyi sorgulamamıza sebep oluyor.

ÖLÜ HÜCRELER CANLANDI!
Hürriyet’ten Gözde Hatunoğlu’nun derlediği habere göre; domuzlar hiçbir şekilde bilinçli olarak kabul edilmese de ölü görünen hücreleri yeniden canlandı. Bilim insanlarının OrganEx adını verdiği solüsyon, domuzların damarlarında ve atardamarınlarda dolaşarak kalplerini attırmaya başladı.

Kalp, karaciğer, böbrekler ve beyin dahil olmak üzere organlarındaki hücreler yeniden çalışıyordu ve hayvanlar asla tipik bir ölü domuz gibi katılaşmadı.

Daha önce ölü domuzlarda bazı beyin hücrelerini canlandıran araştırmacılar, işlemi daha fazla organda tekrarlamayı başardılar.

Bir saatliğine ölü olan diğer domuzlar, vücutlarına kan pompalayan bir makine olan ECMO ile tedavi edildi. Sertleştiler, organları şişti ve hasar gördü, kan damarları çöktü ve sırtlarında kanın biriktiği mor noktalar vardı.

Araştırma grubu, çalışma sonuçlarını çarşamba günü Nature'da yayınladı.


HEDEF: ORGAN NAKLİNDE ÇIĞIR AÇMAK
Araştırmacılar, hedeflerinin, doktorların ölümden uzun süre sonra canlı organlar elde etmelerine izin vererek, nakil için insan organlarının arzını bir gün artırmak olduğunu söylüyorlar.

Ve teknolojilerinin, yıkıcı bir kalp krizi sonrasında kalplerde veya büyük bir felçten sonra beyinlerde ciddi hasarı önlemek için kullanılabileceğini umduklarını söylüyorlar.

Ancak, Yale Üniversitesi'nde grupla yakın çalışan bir biyoetikçi olan Stephen Latham, bulguların sadece bir ilk adım olduğunu söyledi. Teknolojinin “insanlarda kullanımdan henüz uzak” olduğunu vurguladı.

Yale School of Medicine'de nörobilim, karşılaştırmalı tıp, genetik ve psikiyatri profesörü Dr. Nenad Sestan liderliğindeki grup, solüsyonun hücreleri canlandırma yeteneği karşısında hayrete düştü.

Yale'de nörobilimci ve makalenin yazarlarından biri olan Dr. David Andrijeviç, “Ne bekleyeceğimizi bilmiyorduk” dedi. “Başarabildiğimiz her şey bizim için inanılmazdı.”

Çalışma, birkaç yıl önce grubun bir mezbahadan alınan ölü domuzların beyinleriyle benzer bir deney yapmasıyla başladı. Domuzlar öldükten dört saat sonra grup, BrainEx adını verdikleri OrganEx'e benzer bir solüsyon aşıladı ve ölmesi gereken beyin hücrelerinin yeniden canlandırılabileceğini gördü.

Yale ekibinin bir başka üyesi olan Dr. Zvonimir Vrselja, bunun tüm bir vücudu canlandırıp canlandıramayacakları sorusunu sormalarına neden olduğunu söyledi.

ORGANEX, HÜCRELERE HAYAT VERDİ
OrganEx solüsyonu, besinler, iltihap önleyici ilaçlar, hücre ölümünü önleyen ilaçlar, sinir blokerleri - nöronların aktivitesini azaltan ve domuzların bilincini yeniden kazanma olasılığını engelleyen maddeler - ve her bir hayvanın kendi kanıyla karıştırılmış yapay bir hemoglobin içeriyordu.

Müfettişler, ölü domuzları tedavi ederken hayvanların acı çekmemesi için önlem aldı. Domuzlara kalpleri durdurularak öldürülmeden önce anestezi uygulandı ve derin anestezi deney boyunca devam etti.

Ayrıca OrganEx solüsyonundaki sinir blokerleri, beynin aktif olmadığından emin olmak için sinirlerin ateşlenmesini durdurdu.

Araştırmacılar ayrıca kimyasal reaksiyonları yavaşlatmak için hayvanları soğuttu. Bireysel beyin hücreleri canlıydı, ancak beyinde herhangi bir organize küresel sinir aktivitesi belirtisi yoktu.

Şaşırtıcı bir bulgu vardı: OrganEx ile tedavi edilen domuzlar, araştırmacılar görüntüleme için bir iyot kontrast solüsyonu enjekte ettiğinde başlarını salladılar.

Dr. Latham, hareketin nedeni bilinmemekle birlikte beyinde herhangi bir tutulum belirtisi olmadığını vurguladı.

Yale, teknoloji için bir patent başvurusunda bulundu. Dr. Sestan, bir sonraki adımın organların düzgün çalışıp çalışmadığını ve başarılı bir şekilde nakledilip nakledilemeyeceğini görmek olacağını söyledi. Bundan bir süre sonra araştırmacılar, yöntemin hasarlı kalpleri veya beyinleri onarıp onaramayacağını test etmeyi umuyorlar.

YAŞAM DESTEĞİ KESİLEN HASTALARIN ÇOĞU ORGAN BAĞIŞÇISI OLAMIYOR
Yaşam desteği kesildikten sonra ölen ve aileleri organlarını bağışlamak isteyen hastaların yüzde 50 ila 60'ı bağışçı olamıyor.

OrganEx bu organları canlandırabilseydi, dedi Dr. Porte, etkisi çok büyük olurdu. Çünkü nakil için mevcut organ sayısında büyük bir artış yaşanırdı.

Grup, solüsyonunda sinir blokerleri kullanmasaydı ve beyinleri yeniden işlev görseydi, domuzlar yine de ölmüş olur muydu? Amaç, bedenleri organ nakli için korumaksa ve domuzlar süreç sırasında bir dereceye kadar bilinçlerini yeniden kazanmış olsaydı, bu etik sorunlar yaratırdı.

Ancak, hasta şiddetli bir felç geçirmişse veya boğulma kurbanıysa, amaç beyin fonksiyonlarını eski haline getirmek olabilir.

Parent “Bu teknolojiyi insanlara yardımcı olabilecek bir noktaya getireceksek, beyinde sinir blokerleri olmadan neler olduğunu görmemiz gerekecek” dedi.


ETİK SORUNLAR VE TARTIŞMALAR


Ona göre, yöntemin sonunda felç veya boğulma mağdurları gibi fayda sağlayabilecek kişiler üzerinde denenmesi gerekecekti. Ancak bu, etikçiler, nörologlar ve sinirbilimciler tarafından çok fazla müzakere gerektirecektir.

Diğer bir konu da OrganEx'in ölümün tanımı üzerindeki etkileridir.

OrganEx, kan ve oksijen yoksunluğundan sonra hücrelerin toparlanamayacağı sürenin önceden düşünülenden çok daha uzun olduğunu göstermeye devam ederse, o zaman bir kişinin öldüğünün belirlendiği zamanda bir değişiklik olması gerekir.

Parent “Garip ama, bu süreç solunum cihazının geliştirilmesinde yaşadıklarımızdan farklı değil” dedi.


İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.
 
Alt 08 Ağustos 2022, 09:44   #5
Çevrimdışı
Sürmenaj
Sürmenaj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Cevap: Organ Nakli İçin Umut Işığı…

Domuz olunca bizimkiler kabul etmezler.
 

Yer İmleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor: (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:43.

Forum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumel, lisanslı vBulletin kullanmaktadır!
Forum Sahibi: Dea Dia ve Gece

Sitemiz; yer sağlayıcı bir forum sitesidir. Forumel.Com adresimizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt olarak yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresleri de dahil olmak üzere sair kişi veya adli mercilere müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir paylaşımın olduğunu düşündüğünüz mesaj ya da konuyu; İLETİŞİM linkine bildirim yoluyla iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.

Tasarım: Dea Dia